"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie
Strona www
http://www.slowacki.netKim jesteśmy
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie
Dlaczego realizujemy projekt
Wszystko zaczęło się wiele kat temu, gdy w naszej szkole pani prof. Małgorzata Kaim - nauczycielka historii, a obecnie dyrektor szkoły była inicjatorką działań związanych z tematyką żydowską. Po pewnym czasie zostałam zaproszona do współpracy. Realizujemy, między innymi już można by rzec cykliczne spotkania młodzieży polskiej z izraelską i wiele innych spotkań z ciekawymi ludźmi, przybliżając młodzieży problem Holokaustu jak i zapoznajemy młodzież z kulturą żydowską. Uczestniczymy w tym programie bo chcemy pokazać uczniom, że losy ich regionu związane są z dziejami ludności zarówno polskiej jak i żydowskiej. Chcemy przenieść się w czasie i spojrzeć na Częstochowę z innej perspektywy.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Dynamiczny rozwój życia żydowskiego w Częstochowie przypadł na czasy od drugiej połowy XIX w.
Co robimy w ramach projektu
zgodnie z założeniami projektu, ODKRYJĄ WIELOKULTUROWĄ HISTORIĘ SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI zbiorą informacje i dokumenty związane z obecnością Żydów w ich miejscowości sfotografują i opiszą zachowane zabytki. POZNAJĄ TRADYCJĘ I KULTURĘ ŻYDOWSKĄ dowiedzą się wiele na temat tradycji żydowskiej, aby lepiej zrozumieć losy polskich Żydów oraz wykorzystać tę wiedzę w szukaniu odpowiedzi na pytania o wartości uniwersalne: wolność słowa, sprawiedliwość, odpowiedzialność, dobroczynność ZAOPIEKUJĄ SIĘ CMENTARZEM ŻYDOWSKIM w zależności od możliwości sfotografują macewy, zrekonstruują jego historię PRZYWRÓCĄ PAMIĘĆ O WIELOKULTUROWYM DZIEDZICTWIE zaprojektują i wydadzą ulotki w wielokulturowym dziedzictwie miejscowości, zaprezentują prace związane z dziedzictwem społeczności żydowskiej, oprowadzą innych po żydowskich zabytkach, zorganizują dyskusję na temat praw człowieka.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Młodzież zaproponowałam.in:
spacer po Częstochowie śladami społeczności Żydowskiej sprzed stu lat
wizyty na cmentarzu żydowskim, drobne prace związane z odsłanianiem macew spod liści
pantomima "Wesele żydowskie"
synagogi częstochowskie - prace plastyczne
kultura społeczności żydowskiej:
Kto nam pomaga
Pan Alon Goldman Przewodniczący Stowarzyszenia Żydów Częstochowian z Izraelu i Wiceprzewodniczący Światowego Stowarzyszenia Żydów Częstochowian.