home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2011-11-27 Ocalałe fotografie żydowskiej Mszany

Cztery fotografie udostępnione nam przez Panią Agnieszkę Józefik z Urzędu Miasta, dzięki uprzejmości Biblioteki mieskiej.

Na pierwszej - mszański Rynek przed wojną. W tle, u wlotu w ul.Leśną, piekarnia Zinsów, gdzie wypiekano pyszny, okrągły chleb. Wojnę z całej wielkiej rodziny, przeżyła jedynie Dora Zins, przez obóz w Płaszowie, Oświęcimiu i Dachau. Po wojnie wyjechała do USA. Dziś śladó pamięci po rodzinie szuka jej wnuk, pan Appel.

Druga fotografia to pensjonat Szmidtów, tzw. Szmidtówka, na pograniczu Mszany Dolnej i Kasinki Małej. Jej właścicielami była zamożna i bardzo pobożna rodzina Szmidtów. W ich odrzwiach przytwierdzona była mezuza, prowadzili piękny, drewniany pensjonat, do któego chętnie zjeżdżali goście z Krakowa. Szmidtówka była jednym z pierwszych budynków spalonych przez Niemców już w pierwszych dniach wojny. Rodzina Szmidtów została zamordowana wraz z innymi Żydami. Szmidtowie spoczywają w zbiorowej mogile na Pańskim.

Jedyne ocalałe zdjęcie mszańskiej synagogi, a właściwie tylko jednej ściany. Sposób ubrania dzieci sugeruje, że na zdjęciu uwieczniono radosne święto Purim - jedyne, w które wolno się przebierać (dało początek teatrowi żydowskiemu). Między zgromadzonymi gośćmi można dostrzec jasny fragment dużej menory przed synagogą. W tle góra Lubogoszcz.

Uboga żydowska rodzina przed domem. Bose dzieci. Niestety, nie znamy żadnych danych - ani personaliów, ani dokładnego miejsca wykonania.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy