home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2012-04-27 Mszana Dolna. Tydzień Biblijny

W dniach 22.-28. kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole IV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Z tej okazji urządziliśmy m.in. wystawę biblijną, gdzie nie zabrakło akcentów żydowskich. Dla judaizmu bowiem Tora jest największą świętością, stąd bardzo ciekawy stosunek do samego tekstu, zwojów, a także Simchat Tora: specjalne święto Radości Tory, w czasie którego dziękuje się Bogu za Pismo Św. W tym dniu tańczy się z rodałami Tory w ramionach jak z panną młodą. Młodzież zachwyciła się opowieścią na ten temat. Miała także okazję zobaczyć hebrajskie wydania Pisma Świętego (a zatem i hebrajski alfabet), zwój Bereszit - pierwszej księgi Tory. Jad, którym wodzi się po świętych literach. Papirusowe zwoje. Mezuzę. Posłuchać o Aron Ha-kodesz i Muzeum Księgi w Jerozolimie.

Na korytarzach śpiewaliśmy teksty biblijne, m.in. Psalmy, oraz inspirowane Starym Testamentem pieśni "Salome" i "Budujmy arkę przed potopem". W klasie II c, gdzie akurat Patrycja obchodziła w tym tygodniu 18. urodziny, zamiast tradycyjnego "Sto lat" zaśpiewaliśmy jej "Niech Cię Pan błogosławi i strzeże" - biblijne błogosławieństwo synów Aarona z księgi Liczb.

Na szkolnym "telebimie" odtwarzana była przygotowana przez nas prezentacja multimedialna z wieloma akcentami judaistycznymi. Niektóre ze slajdów w galerii.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy