home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2012-05-01 Mszana Dolna. Dwadzieścia dwa kamienie

1. maja mija kolejna smutna rocznica związana z historią naszego miasta. W tym dniu w 1941 roku nad torami, w tzw.Leszczynach hitlerowcy rozstrzelali grupę młodych obywateli Mszany Dolnej wyznania mojżeszowego.

Z relacji wspomnień, m.in. Aleksandra Kalczyńskiego i Pana Henryka Zdanowskiego wynika, że było to celowe zwabienie członków tzw. Warty  Żydowskiej, którzy mogli stać się zarzewiem buntu. Wszyscy zginęli rozstrzelani podstępnie przez Niemców. Napis na grobie głosi, że spoczywa tam 22 młodych  mężczyzn. Ale są także relacje o być może dwóch kobietach. Pan Henryk relacjonuje, że pochowani są tam młodzi Langsamowie, jeden z nich był jego kolegą i imiennikiem. Prawdopodobnie spoczywa tam także młody Zins z rodziny właścicieli piekarni przy Rynku. Więcej nazwisk nie znamy.

Tym bardziej godzi się nam pamiętać i przynajmniej w rocznicę tego wydarzenia podejść na mogiłę i zadumać się nad młodością, której nie dane było dojrzeć. Ułożyć żydowskim zwyczajem kamyki na znak pamięci. Zapalić polskim zwyczajem znicz. Posprzątaliśmy okolice grobu, wyrwaliśmy chwasty, wyczyściliśmy mogiłę. Ułożyliśmy garść kamieni, zapaliliśmy światełko pamięci. Odmówiliśmy Psalm 16:  „Zachowaj mnie Boże, bo chronię się do Ciebie. Poza Tobą nie ma dla mnie dobra”. Zanuciliśmy hebrajską modlitwę o pokój „Leman achaj wereaj”. Na zniczu napisaliśmy im, że pamiętamy.
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy