home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2012-05-02 Kraśnik, I LO. Makieta 3D

26 kwietnia 2012 roku w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku  odbyły się warsztaty w ramach programu Wirtualna Makieta Kraśnika 3D. Program ten realizowany jest w ramach współpracy naszej szkoły z „ Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN” z Lublina. Polega on  na stworzeniu wirtualnej makiety przedwojennego Kraśnika przy użyciu programów w technologii 3D.

W powstawaniu  makiety uczniom naszej szkoły pomagają graficy komputerowi z Lublina – Emil Majuk oraz Piotr Rząd. Są to pracownicy Ośrodka Brama Grodzka, którzy zaoferowali nam pomoc w odtworzeniu wyglądu przedwojennego Kraśnika. Jest to ważne dla lokalnej społeczności ze względu na upływający czas, który zaciera oryginalny wygląd przedwojennego miasteczka Lubelszczyzny. Kraśnik, podobnie jak kilkadziesiąt innych miasteczek tego rejonu Polski charakteryzował się wielokulturowością, gdzie obok siebie żyła  ludność polska, żydowska, prawosławna, jak też unicka. Tworzyło to unikalny w skali europejskiej krajobraz kulturowy.

W wyniku II światowej małe miasta jako forma socjologiczno-przestrzenna, ze specyficznym klimatem kulturowym, przestały istnieć. Pozostały już tylko we wspomnieniach, na starych ilustracjach, fotografiach i kartach literatury. Również zachodzące zmiany okresu transformacji w Polsce przyniosły małym miasteczkom  degradację. Być może jest to ostatni moment na zabezpieczenie jeszcze istniejących w poszczególnych miasteczkach walorów krajobrazu kulturowego, związanego z układem przestrzennym czy też konkretnymi obiektami budownictwa.

Od kilku miesięcy uczniowie „ Liceum Na Górce” zbierali dokumentację w postaci zdjęć, planów zagospodarowania przestrzennego, planów miasta oraz wspomnień mieszkańców Kraśnika. Wiele godzin spędzonych w muzeum, archiwum, rozmowach z mieszkańcami miasta powoli przynosi skutek. 

Mamy nadzieję, że już wkrótce dzięki pracy badawczej  regionalistów  z I LO   Kraśnik dołączy do miast posiadających własną wirtualną trójwymiarową  makietę.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy