home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2015-10-30 Radom. Radomska synagoga we wspomnieniach

„Gdy przyjeżdżam dzisiaj często do Radomia, nikt oprócz mnie nie widzi, że w czasie świąt żydowskich ulica Żeromskiego była prawie pusta, a duża część sklepów zamknięta. Na ulicy chodzili i wracali Żydzi z synagogi i bóżnic, niosąc w rękach modlitewniki i tałesy. Mnie się wydaje, że dla ówczesnej społeczności polskiej obraz ten był zupełnie naturalny. W tym samym czasie moja mama zawsze zanosiła swoim sąsiadom Polakom smaczne ryby po żydowsku – jeśli ktoś to lubił – ryba mojej mamy była delikatesem”.

Jakub – Lejb Zyskind, Wspomnienia [w:] Ślad, czyli społeczność żydowska Radomia w XX w.. Materiały źródłowe a współczesność, Radom 2011, s. 70.

 

Opis odnaleziony przez Aleksandrę Wątły z kl. 3b

 

Synagoga znajdowała się na małej ulicy odchodzącej od Wałowej – Bożnicznej. W tym rejonie zorganizowano później getto. Wejście do niego od ulicy Wałowej było zamknięte bramą, która zawsze była strzeżona od zewnątrz. Dalej na Starym Mieście znajdował się szpital”.

Dora Zaidenweber, Wspomnienia z Radomia [w:] Ślad, czyli społeczność żydowska Radomia w XX w.. Materiały źródłowe a współczesność, Radom 2011, s. 60.

Opis odnaleziony przez Izabelę Szary z kl. 3b

 

 

W 1941-1942 roku szalał w Radomiu tyfus plamisty. (…) Bożnice znajdowały się w prywatnych domach. Wielka synagoga z powodu chorób zakaźnych została przekształcona w dom izolacyjny dla żebraków”.

Emil Karp, Wspomnienia [w:]Gehenna ludności żydowskiej, Eugeniusz Fąfara,Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1983, s. 98-99.

Opis odnaleziony przez Martynę Chojnacką z kl. 3B

 

Autor zdjęcia: Autor: Bundesarchiv Bild 101I-030-0794-39A, Polen, Gebäude (Synagoge-) mit Verbotsschild? autorstwa Bundesarchiv, Bild 101I-030-0794-39A / Brenner / CC-BY-SA 3.0. Licencja CC BY-SA 3.0


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy