home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-02-05 link do reportażu w TVP3 Olsztyn

reportaż w TVP3 o Gimnazjum nr 13 z Olsztyna
Uczniowie przywracają pamięć o wielokulturowym mieście
http://olsztyn.tvp.pl/23722947/uczniowie-przywracaja-pamiec-o-wielokulturowym-miescie

Są jeszcze bardzo młodzi i częściej myślą o przyszłości niż o przeszłości. Starają się jednak dbać o pamięć. Uczniowie gimnazjum nr 13 w Olsztynie włączyli się w ogólnopolski projekt „Przywróćmy pamięć”. Chodzi o zwrócenie uwagi na wielokulturowe społeczeństwo i ślady jakie pozostawili nasi przodkowie.

Książki, filmy, wykłady – to oczywiste sposoby na pogłębianie wiedzy historycznej. Historię można też poznawać doświadczając jej.

— Wędrując śladami społeczności żydowskiej w Olsztynie odkryliśmy wiele zakamarków. Okazuje się, że nie tylko na Starówce, ale też ulica Grunwaldzka, ślady po synagodze i po cmentarzu żydowskim — tłumaczy Jolanta Mieszczyńska, nauczycielka historii, gimnazjum nr 13 w Olsztynie.

Zaglądając w zakamarki historii gimnazjaliści włączyli się do projektu „Przywróćmy Pamięć”. Celem projektu jest przywracanie pamięci wielokulturowej historii danej miejscowości. Do Olsztyna przyjechali edukatorzy z fundacji Ochrony dziedzictwa Żydowskiego, która jest autorem programu.

— Stąd wywodzi się słynny architekt Mendelssohn. W jednym z domów towarowych na Starówce, należących do żydowskiego właściciela, była pierwsza winda, działały instytucje kulturalne, sklepy — mówi Anna Halbersztat, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Młodzież na biernym poznawaniu nie poprzestaje. Uczniowie są w trakcie przygotowywania przedstawienia „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”. Premiera przedstawienia 31 marca. Gimnazjaliści włączają się także w działania projektu „Bezpieczna Różnorodność na Warmii i Mazurach” podejmującego między innymi tematykę antydyskryminacyjną i pokazującego wielokulturowość regionu.reportaż w TVP3 o Gimnazjum nr 13 z Olsztyna
Uczniowie przywracają pamięć o wielokulturowym mieście
http://olsztyn.tvp.pl/23722947/uczniowie-przywracaja-pamiec-o-wielokulturowym-miescie

publikacja z TVP Joanna Mieszczyńska


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy