home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-04-01 na stronie G13 o prezentacji projektu

 

Miniprojekt szkolny – grant

pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”

w ramach projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”

 

31 marca 2016 r. w Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie uczniowie zaprezentowali miniprojekt szkolny – grant pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”.

W ramach projektu gimnazjaliści poznawali swoje wielokulturowe miasto i jego historię oraz przygotowali montaż słowno-muzyczny o pięknej, ale tragicznej historii miłości Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego (Romeo i Julia), którzy zakochali się w warunkach obozowych, a uczucie między nimi rozgorzało i przerodziło się w wielką miłość. Próba wspólnej ucieczki zakończyła się niepowodzeniem i śmiercią bohaterów naszej opowieści – śmiercią pełną godności i nadziei dla innych, że warto wbrew wszystkiemu kochać, nawet za cenę życia. Przedstawienie odbyło się w przygotowanej przez uczniów scenografii – na tle makiety obozowej. Opowieść bazowała na wspomnieniach byłych więźniów obozu w Auschwitz z wykorzystaniem nastrojowej muzyki i fragmentów filmu TVP.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii starego Olsztyna, pamiętającego czasy społeczności żydowskiej oraz zdjęć współczesnego miasta, wykonanych przez uczniów, prezentujących pozostałości po życiu Żydów. Na wystawie zaprezentowano również materiały Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie,  Instytutu Pamięci Narodowej i Memorialu de la Shoah w Paryżu.

Projekt został przedstawiony uczniom, ich rodzicom i dziadkom, nauczycielom, pracownikom szkoły i naszym gościom, wśród których byli: Marek Smoliński - inspektor Wydział Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Kornelia Kurowska - prezes Fundacji Borussia, dr Waldemar Brenda naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie i Daniel Białuński, pracownik merytoryczny IPN.

 

Miniprojekt szkolny – grant to działania, które są częścią większego ogólnopolskiego projektu Przywróćmy Pamięć.

 

 

Projekt  „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach” jest realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Wojewódzką Komendę Policji w Olsztynie i Telewizję Polską Oddział Terenowy w Olsztynie w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG) przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

 

 

Joanna Mieszczyńska

Opiekun projektu, nauczycielka historii

Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie

 

 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy