home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-04-28 Olsztyn Centrum Edukacji i Incjatyw Kulturalnych

19 kwietnia to Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. 19 kwietnia to również 73. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Oba te wydarzenia obchodziliśmy w Olsztynie dnia 27 kwietnia 2016r. Gimnazjaliści zaprezentowali publiczności montaż słowno – muzyczny „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”,a następnie film opracowany przez szkolną telewizję FROG13, prezentujący przygotowania i etapy realizacji miniprojektu szkolnego. Montaż, scenografia i wystawa w sali widowiskowej CEiIK powstały w oparciu o materiały Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, Memorial de la Soah w Paryżu i Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas spotkania zaprezentowano gościom film „Nie było żadnej nadziei” Muzeum POLIN w Warszawie, tegorocznego laureata Europejskiej Nagrody Muzealnej. W ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” rozdawaliśmy papierowe kwiaty naszym gościom. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Następnie goście wysłuchali montażu słowno – muzycznego w oparciu o teksty Hanny Krall „Gra o moje życie” i Naomi Morgenstern „Chciałam fruwać jak motyl”. Uczniowie czytali teksty (poruszające wspomnienia wojenne) przy dźwiękach nastrojowej muzyki. W CEiIK- u przeprowadziliśmy także naszą akcję. Uczniowie realizujący ogólnopolski projekt „Pamięć dla Przyszłości” przygotowali tablicę dla upamiętniania społeczności żydowskiej w Olsztynie. Kampanię prowadziliśmy na naszym konkursowym fanpage. Hasło naszej kampanii brzmiało: postawy tablicę dla społeczności żydowskiej w Olsztynie!

Podczas spotkania zaprezentowano wyróżniony film konkursowy „Religie świata” Sylwii Konrad i Pauliny Jaros oraz prace przygotowane w szkolnych konkursach: „Symbole religii świata” i „Holocaust i Katyń (zbrodnie XX wieku)”.

Dziękujemy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie za włączenie się w upamiętnienie Holocaustu i ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej.

 

Joanna Mieszczyńska
Opiekun projektu, nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie

 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy