home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-05-11 Napisał o nas "Wirtualny Sztetl".

24.05.2016 – PODSUMOWANIE PROJEKTU ODCZYTYWANIE POPIOŁÓW (J. FICOWSKI) – ŚLADAMI DĄBROWSKICH ŻYDÓW

Od października 2015 r. w ramach VIII edycji projektu Przywróćmy Pamięćnauczyciele i uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej realizują działania pod nazwą Odczytywanie popiołów (J. Ficowski) – śladami dąbrowskich Żydów.

Przywołany w nazwie projektu tytuł zbiorku wierszy J. Ficowskiego oddaje ideę – to próba odtworzenia przedwojennej historii miasta, którego 80% mieszkańców stanowili Żydzi.

Żydzi zniknęli z Dąbrowy Białostockiej w 1942 r., deportowani przez Niemców do gett w Suchowoli i Kiełbasinie pod Grodnem, a później w ostatnią drogę do obozu zagłady w Treblince. Ocalała jedynie Sonia Grabińska-Lewkowicz, która po wojnie wyemigrowała do Izraela, ale nie zapomniała o Dąbrowie i była jedną z fundatorek ogrodzenia cmentarza.

Uczestnicy projektu odnaleźli potomków dąbrowskich Żydów. Jeden z nich, dr Michael Nevins jest autorem Księgi Pamięci Dąbrowy. Nagrali też wywiady z 14 świadkami historii. W oparciu o zebrane relacje powstał godzinny film Nieobecna rodzina w reżyserii Tomka Wiśniewskiego.

– Wspomniane relacje świadków chcemy zamieścić na stronie internetowej – mówi nauczycielka Dorota Budzińska – Powstanie również publikacja, która będzie zawierała materiały historyczne o dąbrowskich Żydach.

Jednym z działań jest opieka nad miejscowym cmentarzem żydowskim.

24 maja 2016 r. odbędzie się podsumowanie projektu. Do Dąbrowy Białostockiej przyjadą wtedy przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w  Warszawie oraz potomkowie dąbrowskich Żydów, m.in. dr Michael Nevins i dr Mark Podwal ze Stanów Zjednoczonych. Pojawią się także duchowni katoliccy, prawosławni i muzułmańscy (m.in. Główny Mufti  RP Tomasz Miśkiewicz) oraz przedstawiciele władz samorządowych.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy