home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-05-11 Niezwykłe odwiedziny.

11 maja 2016 r. Dąbrowę Białostocką odwiedziła żydowska rodzina ze Stanów Zjednoczonych (Chicago), aby poznać losy zmarłych przodków. 
Zwiedzili oni wszystkie miejsca w mieście związane z historią dąbrowskich Żydów, czyli np. miejsce gdzie była kiedyś synagoga, łaźnia rytualna, stary i obecny cmentarz, odwiedzili również Zespół Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
„Nazywam się Michael Shuman. Jestem wnukiem Lily Szlachter-Gritz. Rodzina żyła kiedyś w tym mieście, w Dąbrowie Białostockiej. Przyjechaliśmy tutaj, by uczcić ich, uczcić pamięć naszej rodziny… Wczoraj byliśmy w Treblince, by oddać cześć naszym przodkom. Śledziliśmy losy naszej rodziny, aż do tego miasta - Dąbrowy Białostockiej. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i poruszeni pobytem tutaj. Myśleliśmy, że nasza wycieczka skończy się na odwiedzeniu cmentarza i tylko to zobaczymy, ale zostaliśmy oprowadzeni po mieście przez panią Dorotę Budzińską. Nie mogliśmy się poczuć bardziej uhonorowani. To naprawdę wzruszające, szczególnie dla mnie, jestem nauczycielem, uczę historii. Jeśli to wszystko to zbierzemy razem: historię mojej rodziny, historię której uczę dzieci i fakt bycia tutaj, przebywania w tym miejscu… to wszystko nie może w pełni opisać naszych uczuć i czym jest dla nas ten dzień. Rozpoczęliśmy naszą podróż w poszukiwani naszej historii i korzeni. Zaczęliśmy ją od „śmierci” jak w poprzednio w Treblince, a zakończyliśmy ją w tym miejscu „życiem”. To czyni to przeżycie czymś niezwykłym. To wspaniałe.” – opowiedział nam Michael Shuman.
„Napisał do mnie Pan Michael Shuman, którego dziadkowie i pradziadkowie pochodzili z Dąbrowy Białostockiej i jest to jego pierwsza wizyta w Dąbrowie a w Polsce piąta. Przyjechał ze swoim ojcem, żoną oraz siostrą” – powiedziała pani Dorota Budzińska.
Projekt „Odczytywanie popiołów – śladami dąbrowskich Żydów” nawiązuje do tomiku Jerzego Ficowskiego „Odczytywanie popiołów”. Jest on realizowany w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu „Przywróćmy Pamięć”, którego organizatorem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W ramach programu nagraliśmy relacje świadków, najstarszych osób z Dąbrowy Białostockiej i okolicy. Na podstawie tego powstał godzinny film „Nieobecna rodzina” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego. Premiera filmu odbędzie się 24 maja w Dąbrowie Białostockiej. Wkrótce powstanie publikacja, przygotowywana jest również konferencja naukowa dotycząca historii miasta. Na koniec dodam, że odszukaliśmy potomków dąbrowskich Żydów, a niektórzy sami się do nas zgłosili. Akurat Ci Państwo, których dzisiaj gościliśmy, sami nas odnaleźli...” .

gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy