home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-05-18 napisał o nas olsztyński portal internetowy Olsztyn.wm.pl

Nie tylko kupcy, bankowcy, przedsiębiorcy, ale także miejscy radni, komendant staży pożarnej albo znany w świecie architekt Erich Mendelsohn — to tylko niektórzy mieszkańcy Olsztyna pochodzenia żydowskiego. Ich historią zajęli się uczniowie szkoły przy ul. Jeziołowicza. Ich projekt, zgłoszony do konkursu "Pamięć dla Przyszłości", jest zatytułowany "Miejsca pamięci Zagłady blisko nas".

— Naszym celem było przeprowadzenie kampanii na konkursowym fanpage'u "Pamięć dla Przyszłości Olsztyn G13", mającej na celu postawienie tablicy upamiętniającej olsztyńskich Żydów — wyjaśnia opiekunka projektu, Joanna Mieszczyńska. — Uczniowie przygotowali tablicę i prowadzili kampanię na fanpage'u, w szkole i mieście. Hasło naszej kampanii brzmiało: postawmy tablicę dla społeczności żydowskiej w Olsztynie! Nasz fanpage dotarł do osób z innych miast, ale także do Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Finałem projektu w Olsztynie były zorganizowane przez młodzież obchody Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości oraz obchody 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 27 kwietnia gimnazjaliści zaprezentowali publiczności montaż słowno-muzyczny pt. "Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)", a następnie film opracowany przez szkolną telewizję FROG13, prezentujący przygotowania i etapy realizacji mini projektu szkolnego.

Wyniki konkursu przedstawione zostaną w połowie czerwca podczas gali w Warszawie. Olsztynianie już przygotowują specjalny film na tę uroczystość. W projekcie biorą udział 23 szkoły.

Te działania bliskie są innemu projektowi, realizowanymi przez młodzież ze stolicy regionu. Uczniowie z Gimnazjum 13 wzięli też udział w programie "
Przywróćmy Pamięć".

Olsztyńskie przedsięwzięcie — "Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości" — składało się z kilku zadań. Młodzież m.in. porządkowała cmentarz żydowski, zwiedzała Olsztyn śladami ludności żydowskiej, fotografowała obiekty, ślady po społeczności żydowskiej w naszym mieście.

Głównym punktem projektu był wspomniany wcześniej montaż słowno-muzyczny. Zadanie zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie i zostało uznane za projekt miesiąca.

Wśród 58 szkół w Polsce, które brały udział w zadaniu, olsztynianie zostali docenieni za systematyczne działania mające na celu poznawanie i ukazywanie wielokulturowej historii naszego miasta. Wielość i atrakcyjność działań zauważona przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.

mat. pras. UM w Olsztynie


Przeczytaj cały tekst: Nieformalne getto z II wojny światowej w Olsztynie. Gimnazjaliści z Olsztyna pamiętają - Olsztyn http://olsztyn.wm.pl/357248,Nieformalne-getto-z-II-wojny-swiatowej-w-Olsztynie-Gimnazjalisci-z-Olsztyna-pamietaja.html#ixzz490CTJkYp

 

 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy