home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-08-02 na portalu Olsztyn24

Nauczycielki z Olsztyna na szkoleniu amerykańskiej fundacji

Pod koniec lipca 2016 roku w Warszawie odbyło się szkolenie dla nauczycieli i edukatorów „Nauczanie z użyciem relacji w XXI wieku”. Trzynastu nauczycieli z Polski, w tym dwie nauczycielki historii z Olsztyna (XI LO i Gimnazjum nr 13), miało okazję pracować na wyjątkowym materiale – relacjach świadków zebranych na całym świecie.

Unikatowa baza wywiadów USC Shoah Foundation (Fundacji Shoah) to archiwum historii wizualnej, składające się z utrwalonych na nagraniach video relacji ocalałych oraz świadków Holokaustu. Stworzony w 1994 r. przez Stevena Spielberga Instytut Fundacji Shoah nagrał na video relacje prawie 52 000 świadków w 57 krajach i 34 językach. Obecnie Instytut rozszerza swoje archiwa i rozpoczyna dokumentowanie relacji osób, które przeżyły ludobójstwa w Ruandzie i Kambodży.

Zbiór amerykańskiej Fundacji Shoah stanowi największe archiwum tego rodzaju relacji audiowizualnych na świecie, z którego teraz będą mogli skorzystać uczniowie olsztyńskich szkół. Nauczycielki korzystając z IWitness – strony edukacyjnej i archiwum fundacji, mają możliwość sięgania do materiałów z całego świata w różnych językach oraz pracy z uczniami na bazie relacji świadków historii. Relacje to nie tylko trudne wspomnienia wojenne, ale także opowieści o małych, lokalnych społecznościach i codziennym życiu przed II wojną światową.

W trakcie kursu, uczestnicy mieli szansę doświadczyć, jaką siłę edukacyjną mają video relacje ocalałych z Holokaustu i innych świadków oraz zapoznać się z metodologią i praktyką pracy z relacjami. Na kurs składały się zarówno warsztaty dotyczące historii mówionej, specyfiki tego medium, jak i praktyczne zajęcia poświęcone edycji i montażowi. Zajęcia prowadzili specjaliści z trzech państw – Polski, Czech i Węgier. Monika Koszyńska, przedstawicielka USC Shoah Foundation w Polsce umożliwiła nauczycielom z Polski sięganie do wyjątkowych zbiorów, a tym samym odkrywanie historii własnego miasta i regionu.

Partner:

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

zdjęcie Muzeum POLIN


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy