home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2007-11-27 Wysokie Mazowieckie. Powstała Izba Pamięci...

W dniu 18 listopada dzięki staraniu wielu osób udało się zrealizować wieloletnie dążenia członków Towarzystwa Przyjaciół Miasta Wysokie Mazowieckie i oczekiwania wielu mieszkańców. W tym dniu otwarta została Izba Ziemi Wysokomazowieckiej – miejsce, gdzie można będzie w sposób bezpośredni zetknąć się z historią Naszego Miasta i Powiatu. Jest to miejsce, gdzie od tej pory będą gromadzone i eksponowane pamiątki, dokumenty, zdjęcia i inne przedmioty, świadczące o czasach minionych naszej wysokomazowieckiej ziemi.
Utworzenie Izby nie było by możliwe, gdyby nie pomoc i życzliwość ze strony wielu osób i instytucji. Wsparcia finansowego udzieliły Samorząd Miasta i Powiatu, PKO Bank Polski S.A., Zakład Wodociągów Kanalizacji Energetyki Cieplnej, PHU „Micro” Szymon Buczyński, „Klon” A. Godlewski. Wiele osób udostępniło swoje pamiątki rodzinne, bądź zbiory historyczne. Pomocy w tworzeniu ekspozycji udzielił Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Znacznej pomocy udzielił Miejski Ośrodek Kultury w budynku którego, Izba jest zlokalizowana – wejście z boku od strony bloków mieszkalnych. Poszczególne ekspozycje zostały wykonane przez członków Towarzystwa Przyjaciół Miasta, zatrudnionych w Centrum Kształcenia Zawodowego.
Oglądając wystawę możemy poznać dzieje miasta, jego wielokulturowość, sylwetki osób, których losy są związane z naszym miastem i powiatem, okres I i II wojny światowej, holokaust, gehennę Sybiraków, działalność Armii Krajowej i „Solidarności”. Dwie tablice poświęcone są historii Towarzystwa Przyjaciół Miasta. Można zapoznać się też z sylwetkami Honorowych Obywateli Miasta. Znajduje się tu ekspozycja poświęcona podziemiu wolnościowemu z lat 1944-52. Z gablot spoglądają na zwiedzających stare księgi metrykalne z rejestrami narodzin, zgonów i ślubów oraz inne pamiątki. Przy wejściu podziwiać możemy obrazy Stanisława Borzuchowskiego, Haliny Roszkowskiej, Józefa Matuszelańskiego, Danuty Krasuckiej i rzeźby Zenona Gorzkowskiego. Nie zabrakło też starych fotografii zestawionych w ekspozycję „Miasto wczoraj i dzisiaj”. Urozmaiceniem wystawy jest ekspozycja starych sprzętów gospodarstwa domowego z naszego terenu.
Celem twórców Izby jest, by służyła ona jak najlepiej naszej społeczności. W sposób szczególny będzie ona ukierunkowana na młodzież, która otrzyma możliwość zapoznawania się ze spuścizną historyczną i kulturalną minionych lat i pokoleń. Celem Towarzystwa Przyjaciół Miasta jest, jak najszersze udostępnienie Izby do zwiedzania. Zwiedzanie Izby przez osoby indywidualne będzie możliwe w każdą środę w godzinach od 16.00 do 19.00, natomiast zwiedzanie grupowe (szkoły, wycieczki) w czwartki w godzinach przedpołudniowych, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Uzgodnienie telefoniczne należy dokonać w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem tel. 86 275 22 34.
Józef Sokolik
za www.wysokiemazowieckie.pl

gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy