1 grudnia 2007 roku w czwartym gimnazjum w Czerwionce odbyły się szkolenia regionalne w ramach programu „Przywróćmy Pamięć” koordynowanego przez Fundacje Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z Warszawy. Podobnie jak w ubiegłym roku nasza szkoła była i tym razem gospodarzem tego spotkania, z czego bardzo się cieszymy. Wszystkie szkoły zgłoszone do programu objęte zostały szkoleniem w formie warsztatów. Obecnie w programie uczestniczy 130 szkół z całego kraju.
Szkolenie , które odbyło się 1 grudnia 2007 roku zostało przeprowadzone przez
panią Agatę Tomaszewską i pana Stanisława Niemojewskiego- animatorów FODŻ . Uczestniczyła w nim młodzież :
- ze Szkoły Podstawowej Nr 32 im. Alfreda Szklarskiego z Rybnika (
opiekun- Danuta Tkocz)
- z Gimnazjum nr 2 w Mysłowicach (
opiekun Ewa Saternus)
- z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich (
opiekun Agnieszka Michulec)
Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie : Sandra Łaska , Vanessa Piekielnik, Joasia Zając, Dawid Nalepa, Dorota Gołąbek, Edyta Menżyk, Magda Wasiak, Klaudia Szostok, Anita Sadło , Marcelina Blinda i Kamil Piątek. Naszym opiekunem była pani Małgorzata Mazur-Zając
Na wstępie szkolenia sporządziliśmy kontrakt o zasadach obowiązujących podczas warsztatów. Warsztaty składały się z dwóch części. Celem pierwszej było wzajemne zapoznanie się z kolegami z innych szkół, integracja i wspólna zabawa z nowo poznanymi ludźmi. W tej części spotkania poznaliśmy swoje imiona, dowiedzieliśmy się, co nas łączy, a co różni od innych, wypisując poszczególne cechy na kolejnych płatkach kwiatów. Musieliśmy się wykazać umiejętnością pracy w grupie. O godzinie 13.00 czekał już na nas smaczny obiad przygotowany przez wspaniałą panią kucharkę. W drugiej części szkolenia, mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o religii i kulturze żydowskiej. Każda ze szkół opowiedziała, co nieco o swoich dokonaniach i planach związanych z projektem, następnie zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda z grup miała za zadanie stworzenie komiksu na podstawie tekstów i obrazów związanych z tradycjami żydowskimi. To zadanie szczególnie przyczyniło się do poszerzenia naszej wiedzy o życiu i kulturze Żydów. Jednym z ostatnich zadań było wypisanie przez nas pomysłów, jakie chcielibyśmy zrealizować w naszych projektach oraz źródeł, z których będziemy korzystać, a także sojuszników, czyli osób, które mogą nam pomóc w naszych planach. W tym momencie na sali zapanowała burza pomysłów. Wszyscy byliśmy zgodni, że by realizacji naszych projektów potrzebny będzie sprzęt, sponsorzy, poparcie mediów i inteligentny podział zadań oraz motywacja.
Mamy nadzieję, że nowe pomysły wyniesione ze szkolenia, już wkrótce ujrzą światło dzienne i zostaną zrealizowane w ramach programu „Przywróćmy pamięć”. Pięć godzin spędzonych w sobotni dzień w szkole, nie poszło na marne. Każdy z uczestników szkolenia wyniósł coś z warsztatów, nauczyliśmy się integrować się wzajemni, poszerzyliśmy swoje wiadomości o tradycji i kulturze żydowskiej. Zrozumieliśmy jak ważne jest uczenie się tolerancji i przywracanie pamięci, bo historia społeczności żydowskiej jest też częścią naszej historii i dotyczy każdego z nas.
Klaudia Szostok