11 grudnia odbył się w naszym gimnazjum niecodzienny wieczorek. W całości był bowiem poświęcony kulturze żydowskiej. Przygotowali go uczniowie zaangażowani w działalność kółka historycznego, pod kierunkiem opiekuna – pani mgr Ewy Saternus. Spotkanie to było prawdziwym spotkaniem integracyjnym uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W spotkaniu uczestniczyła także pani dyrektor mgr Marietta Grabowska.
W programie wieczoru znalazły się m.in. krótkie informacje na temat świątecznych zwyczajów w judaizmie – zwłaszcza związanych ze świętem Chanuka, z którym zbiegł się termin wieczorku. Goście mogli m.in. skosztować tradycyjnych żydowskich potraw podawanych w czasie tego święta. Były więc pączki, ciasto i kugiel, słodycze, rodzynki i pomarańcze.
Po krótkim wprowadzeniu, uczestnicy spotkania zostali zaproszeni w wirtualną podróż po Ziemi Świętej. Opowieść pani Saternus, ubarwiona fotografiami z podróży do Izraela, pozwoliła na kilkadziesiąt minut przenieść się na uliczki Jerozolimy, Betlejem, Nazaret oraz odbyć podróż na Pustynię Judzką i nad Jezioro Genezaret.
Najciekawszym punktem programu okazała się nauka tańca żydowskiego. Nie co dzień bowiem można zobaczyć pląsających nauczycieli i rodziców. Kroki tańca na pozór łatwe, niejednemu przysporzyły kłopotów i co chwilę wybuchały salwy śmiechu, gdy tej czy innej osobie zaplątały się nogi. Wielu rozrywki dostarczyła także zabawa bączkiem chanukowym, tzw. drajdlem. Gra toczyła się o cukierki, które w mgnieniu oka zniknęły z suto zastawionego stołu i bardzo szybko okazało się kto ma żyłkę do hazardu i szczęście w grze.
Śmiechu i radości nie brakowało tego wieczoru. Organizatorzy na zakończenie zapowiedzieli, że w marcu ponownie zorganizują podobne spotkanie. Planów i pomysłów mają bowiem dużo, tylko trzeba czasu na ich realizację.