home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2008-01-28 Otwock: "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Dnia 28 stycznia o godzinie 17.00 w otwockim klasztorze sióstr elżbietanek przy ul. Kołłątaja odbyła się uroczystość pośmiertnego wręczenia medalu "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" siostrze Gertrudzie Marciniak, która w okresie wojny przyjęła pod dach zakonnego Domu Dziecka w Świdrze liczną grupę żydowskich dzieci.

Odznaczenie jest dowodem uznania dla siostry, która z narażeniem własnego życia ratowała od zagłady wiele żydowskich dzieci. Jest podziękowaniem za heroiczną postawę w strasznych czasach, gdy za pomoc Żydom groziła najwyższa kara - śmierć. W imieniu nieżyjącej już siostry Gertrudy medal i dyplom odebrała siostrzenica - p. Wiesława Witczak, która przekazała go elżbietankom mówiąc: "Niech pozostanie w tym domu na zawsze, jako pamiątka i drogowskaz". Na uroczystości obecne były władze miasta, ambasador Izraela w Polsce a także ocalony przez siostrę, wówczas 3 - letni, Dan Landsberg z rodziną. Spotkanie było okazją do wspomnień, wzruszeń, zadumy. Było szansą indywidualnej, krótkiej (ze względu na liczbę chętnych) rozmowy z p. Landsbergiem, jego żoną, córką, nawiązania kontaktów, wymiany telefonów, maili, co w przyszłości zaowocuje spotkaniami.

Warto dodać, że siostra Gertruda nie jest jedyną otwocczanką, której przyznano ten zaszczytny tytuł. W 1981r. otrzymała go również siostra elżbietanka - Ludwika Małkiewicz (za uratowanie 3,5 - letniej Rutki Noy), w 2004 r. Aleksandra Szpakowska a w 2005r. Bronisław Marchlewicz (za uratowanie życia Marysi Osowieckiej).


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy