home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2008-02-08 Wystawa "115 lat Cmentarza Żydowskiego w Łodzi" - Gimnazjum nr 26

Przygotowanie wystawy

Przystępując do realizacji zadań naszego szkolnego projektu pod hasłem „Różne kultury – jedno miasto”, nawiązaliśmy ścisłą współpracę z fundacjami działającymi na terenie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, tj. Fundacją Monumentum Judaicum Lodzense, której dyrektorem jest pan Marek Szukalak i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne Korzenie”, której prezesem jest pani Małgorzata Burzyńska-Keller. Z tego też względu, organizując wystawę, poszukaliśmy wśród nich sojuszników i potrzebną nam pomoc udało się nam uzyskać. Podobnie jak życzliwość i wsparcie ze strony dyrekcji szkoły. Ponieważ jednym z elementów wystawy miała być aukcja, poprosiliśmy o pomoc panią Barbarę Dałek – emerytowaną nauczycielkę plastyki naszej szkoły, która na ten szczytny cel ofiarowała przygotowane przez siebie prace plastyczne.

Nim zaczęliśmy monitować wystawę, wyszukaliśmy i opracowaliśmy materiały dotyczące historii cmentarza w Łodzi, typowych dla kultury żydowskiej nagrobków, a także wiadomości na temat obyczajów pogrzebowych, co w zdecydowanym stopniu pozwoliło nam samym poszerzyć dotychczasową wiedzę. Zaopatrzyliśmy się także w mapę cmentarza oraz przygotowaliśmy ulotki i plakaty informacyjne. Posiadane materiały stanowiły jeden z elementów wystawy, do montowania której przystąpiliśmy 15 stycznia 2008r. W przygotowaniach oprócz pracowników technicznych naszej szkoły wspomagał nas pan Andrzej S. Stanisławski (na co dzień współpracujący z Fundacją Monumentum Judaicum Lodzense), którego fotografie cmentarza stanowiły ważny element wystawy.

Rozesłaliśmy także zaproszenia do władz oświatowych, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, mediów, uczniów, rodziców, nauczycieli, a także okolicznych szkół. Przygotowaliśmy również bufet, w którym oprócz tradycyjnych ciasteczek i napojów, znalazły się smakołyki kuchni żydowskiej, ufundowane przez panią Małgorzatę Burzyńską-Keller.

Uroczyste otwarcie

W dniu 18 stycznia 2008r. o godzinie 14 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „115 lat Cmentarza Żydowskiego w Łodzi”, które swoją obecnością zaszczyciło wiele osób, w tym Goście Honorowi, czyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nami fundacji, tj. pan Marek Szukalak, p. Iza Grynsztajn-Grudzińska, p. Aleksandra Szychman, pani Teresa Klepacka i pan Andrzej S. Stanisławski.

Pani Dyrektor Jolanta Kowalska przywitała przybyłych do naszej placówki gości. Następnie p. Małgorzata Wójcik przy współpracy pani Zofii Skonecznej zapoznała ich z założeniami szkolnego projektu „Różne kultury – jedno miasto”, omawiając i pokazując w formie prezentacji multimedialnej zrealizowane dotychczas działania.

Ponieważ bez wsparcia i życzliwości ze strony różnych osób wystawa nie doszłaby do skutku, postanowiliśmy je uhonorować, wręczając podziękowania. Odebrali je:

Pan Marek Szukalak - Dyrektor Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense

Pani Małgorzata Burzyńska-Keller – Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne Korzenie”

Pani Teresa Klepacka – edukator z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne Korzenie”

Pani Aleksandra Szychman z fundacji Monumentum Judaicum Lodzense

Pan Andrzej S. Stanisławski – fotograf współpracujący z fundacją Monumentum Judaicum Lodzense

Pani Jolanta Proszak z Pałacu Młodzieży

Ksiądz Waldemar Sondka – Duszpasterz Środowisk Twórczych

Pani Barbara Dałek – plastyczka

 

Następnie głos zabrał pan Marek Szukalak, który wykorzystując prezentację o cmentarzu przygotowaną przez pana Andrzeja Stanisławskiego, przybliżył nam historię Cmentarza Żydowskiego w Łodzi, opowiadając wiele ciekawostek.

Przyszedł czas na zwiedzanie wystawy, po której oprowadzał autor zdjęć. Oprócz zdjęć autorstwa pana Andrzeja, goście mogli podziwiać przedmioty związane z kulturą, religią i tradycją żydowską, które otrzymaliśmy dzięki życzliwości pani Małgorzaty Burzyńskiej-Keller, pani Aleksandry Szychman i pani Izy Grynsztajn-Grudzińskiej. O przeznaczeniu każdego z nich opowiadali uczniowie kl. I f, którzy pełnili rolę przewodników po wystawie.

Później pani Ewa Świech poprowadziła aukcję prac plastycznych, z której dochód miał zasilić konto przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Tego popołudnia prawie wszystkie prace zostały sprzedane.

Goście opuszczający budynek naszej szkoły, gratulowali nam tak wspaniałego przedsięwzięcia, podobnie jak media (Dziennik Łódzki z dnia 19.01 i ŁWD z dnia 18.01), które opisały nasze działania i pokazały szerszej publiczności.

 

Zwiedzanie wystawy

Od 21 do 25 stycznia 2008r. wystawa była dostępna dla wszystkich chętnych. W tych dniach obejrzeli ją uczniowie i nauczyciele naszej szkoły; rodzice, którzy przybyli na zebranie semestralne i uczniowie okolicznych szkół podstawowych pod opieką swoich wychowawców. Przybyli goście otrzymywali okolicznościowe ulotki o cmentarzu. Rolę przewodników po wystawie pełnili: pan Andrzej Stanisławski, pani Ewa Świech, pani Małgorzata Wójcik i uczniowie z kl. I f. Od wszystkich zwiedzających zebraliśmy pozytywne opinie, a wielu z nich deklarowało chęć odwiedzenia cmentarza wiosną.

 

Podsumowanie działań

Uważamy, iż dzięki wystawie udało się nam zrealizować założone cele, gdyż:

Poszerzyliśmy zasób własnych wiadomości;

Wzbudziliśmy zainteresowanie łodzian cmentarzem;

Przybliżyliśmy historię tego miejsca;

Pokazaliśmy jego niezwykłe piękno;

Podkreśliliśmy ważność tego miejsca dla wspólnej historii miasta;

Przybliżyliśmy kulturę, religię i tradycję naszych żydowskich sąsiadów;

Zwróciliśmy uwagę na potrzebę ratowania wspólnego dziedzictwa jakim jest bez wątpienia Cmentarz Żydowski w Łodzi.

 

Kwesta i aukcja prac plastycznych nie przyniosły może oszałamiających zysków (zebraliśmy 500 zł, które zostały przesłane na konto Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense), ale mamy nadzieję, że ta kwota pozwoli uratować choć jeden nagrobek.

Wszyscy, którzy zechcieliby wesprzeć ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarza mogą wpłacać pieniądze na konto:

Fundacja Monumentum Judaicum Lodzense Nr konta 54 105014611000002280014412

Przygotowana przez nas wystawa, choć opuściła budynek szkoły, trwa nadal, gdyż biblioteki rejonowe na Bałutach wyraziły chęć jej prezentowania swoim czytelnikom. Już od 8 lutego 2008 r. wystawę zaprezentuje Biblioteka Rejonowa przy ul. Chryzantem 2. Tam też odbędą się spotkania przedstawicieli Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense z uczniami okolicznych szkół i czytelnikami.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy