home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2008-03-06 Święto Paschy a Święta Wielkanocne w Gimnazjum nr 94 w Warszawie

Klasa 2e podczas lekcji religii postanowiła sprawdzić, czy żydowskie święto Paschy ma coś wspólnego z obchodzonymi wkrótce świętami Wielkanocnymi. Poszukiwaliśmy wspólnych korzeni judaizmu i świąt chrześcijańskich, podobieństw w symbolice religijnej i sposobie obchodzenia oraz rodzinnym ucztowaniu przy świątecznym stole.

Wysłuchaliśmy fragmentu Księgi Wyjścia, a potem ksiądz objaśniał nam znaczenie święta Paschy w historii narodu żydowskiego. Święto trwające siedem dni zaczyna uroczysta uczta czyli seder. Zrobiliśmy w klasie symboliczny stół, na którym znalazły się rekwizyty. O tym, jakim obdarzone są religijnym znaczeniem mówiła nasza polonistka pani J. Waśkiewicz. Dowiedzieliśmy się, że jajko pieczone w skorupce to symbol życia, zielenina umieszczona w słonej wodzie - symbol nadziei i zbawienia , gorzkie zioła (u nas chrzan ) to symbol niewoli egipskiej, maca - stanowi pamiątkę przygotowanego przez Izraelitów w pośpiechu niewyrośniętego chleba bez zakwasu, a drobno posiekane jabłka i orzechy w miseczce symbolizują zaprawę murarską egipskich niewolników. Na stole był też dzban wina, które wlane do Pucharu Eliasza czeka na przybycie sprawiedliwego Proroka a wraz z nim radości i szczęścia. Pieczoną kość jagnięcia (która symbolizuje ofiarę składaną Bogu) zastąpiła nam figurka wielkanocnego baranka - bo jak się okazało w okolicy naszej szkoły trudno o jagnięcinę.

Po omówieniu symboli i rytuałów związanych ze świętem Paschy szukaliśmy podobieństw z tym, co stawiamy na wielkanocnym stole.

Sprawdziliśmy w kalendarzu, że w tym roku Pesach obchodzony zaczyna się wieczorem 19 kwietnia, a kończy po siedmiu dniach 26 kwietnia. A potem wszyscy częstowali się macą z odrobiną chrzanu.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy