home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2008-11-10 WROCŁAW: 70. ROCZNICA NOCY KRYSZTAŁOWEJ

Uroczystości upamiętniające wydarzenia nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku rozpoczęły się w Synagodze pod Białym Bocianem o godzinie 16:00 wernisażem wystawy prac ze szkła wykonanych w ciągu 7 dni przez dwoje artystów z Polski i Niemiec. Oprócz Wrocławia dzieła powstawały w kilku miastach należących przed wojną do III Rzeszy. Obejrzeliśmy też spektakl, który powstał pod patronatem Towarzystwa im. Edyty Stein, a przygotowany został (również w ciągu tygodnia) przez studentów z Polski i Niemiec.

W oficjalnej części uroczystości, prowadzonej przez Bente Kahan, zabrali głos ważni goście, między innymi:
1. Minister Kultury - Bogdan Zdrojewski;
2. Prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz;
3. Przewodniczący Związku Gmin Żydowskich - Piotr Kadićik;
4. Przedstawiciel Ambasady Norwegii w Polsce;
5. Konsul Niemiec we Wrocławiu;
6. Ambasador Izraela.

Okazuje się, że tyle ważnych osób patronuje działaniom związanym z odbudową Synagogi pod Białym Bocianem oraz projektom inicjowanym przez Fundację Bente Kahan.
Mieliśmy też okazję uczestniczyć w ważnym dla świątyni i jej wyznawców wydarzeniu. Icchak Rapoport,najważniejszy rabin Wrocławskiej Gminy Żydowskiej, umieścił w odrzwiach MEZUZĘ, czyli zwitek pergaminu z tekstem "Pisma". Dla Żydów ma ona charakter talizmanu.
Oficjalną część wzbogaciły fragmenty przedstawień upamiętniających 70. rocznicę Nocy Kryształowej. Obok Doroty Abbe (Wallstrasse 13) wystąpili artyści z Izraela (ich przedstawienie przywołało wspomnienia Manfreda Franke) oraz Teatr ZAR w niezwykłym spektaklu "Rysa".
Jego piękna i zaskakująca forma oraz przesłanie wprowadziły nas w nastrój zadumy.Widzowie w ciszy opuścili synagogę, by włączyć się do Marszu Wzajemnego Szacunku, na czele którego szli wspomniani wyżej oficjalni goście. Marsz zakończył się kadyszem odśpiewanym przy tablicy upamiętniającej ofiary Holocaustu,a postawionej w miejscu Synagogi na Wygonie (świątynia spłonęła w 1938 r.)Obecność przedstawicieli polskich władz,w tym również Beaty Pawłowicz, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli Konsulatu Niemiec oraz norweskiej ambasady przekonała nas, że braliśmy udział w bardzo ważnym wydarzeniu. Za rok ma się ono odbyć w odrestaurowanej Synagodze pod Białym Bocianem. Już dziś zapraszamy.
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy