W lipcu 1942 roku we wsi Goleszów na terenie Śląska Cieszyńskiego w zabudowaniach cementowni należącej do Ostdeutche Baustoffwerke GmbH Golleschauer Portland Zemment AG podległej SS został założony podobóz KL Auschwitz - Golleschau. Pierwszymi więźniami byli Polacy, którzy przygotowali pomieszczenia dla ok. 1000 Żydów. Więźniowie pracowali w czterech kamieniołomach, w cementowni i przy budowie kolejki linowej do Lesznej Górnej. Najcenniejszą pamiątką po goleszowskim podobozie są malowidła naścienne więźnia Jeana Bartischau.
Goleszowski podobóz zlikwidowano w styczniu 1945 roku. Pozostały zabudowania, a w nich obrazy, które na ścianach wykonał więzień żydowskiego pochodzenia Jean Bartischau. Rysunki przedstawiają ciężką pracę więźniów podobozu. Przetrwały wojnę i przez wiele lat nikt nie zwracał na nie większej uwagi.
Dzięki staraniom pana Pawła Stanieczka malowidła zostały zdjęte ze ścian. Prace były bardzo kosztowne, ale zakończyły się sukcesem. Dzieło Jeana Bartischau przewieziono do w Muzeum Auschwitz - Birkenau, a kopie są w posiadaniu Izby Oświęcimskiej w Goleszowie. Obecnie zabudowania cementowni ulegają dewastacji i niedługo może nie pozostać żaden ślad po goleszowskim podobozie. Izba Oświęcimska pozostaje zatem jedynym miejscem upamiętnienia wielu więźniów - Żydów, którzy w tym podobozie przebywali i ginęli.
Skontaktowaliśmy się z archiwum w muzeum Auschwitz - Birkenau i mieliśmy okazję obejrzeć autentyczne malowidła J. Bartischau - obecnie są to jedyne tego typu obrazy pochodzące z byłego nazistowskiego obozu. Na razie nie są częścią ekspozycji, trwa renowacja. Mogliśmy je podziwiać wyłącznie na korytarzu bloku zamkniętego dla zwiedzjących.