home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2008-06-18 Wycieczka edukacyjna do Muzeum obozu zagłady w Bełżcu

Udział w niej wzięli uczestnicy projektu - młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. (więcej na stronie http://www.msff.eu/). Wyjechaliśmy o godzinie 6:30 rano. Podróż zapowiadała się na bardzo długą. W jej trakcie obejrzeliśmy dwa filmy, "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky'ego i "Życie jest piękne" Roberto Benigniego, poruszające tematykę Zagłady. Filmy okazały się bardzo ciekawe. Po ponad trzech godzinach jazdy dotarliśmy do zamierzonego punktu, którym było muzeum obozu.
Pracownik muzeum oprowadził nas po salach wystawowych, przedstawiając nam historię obozu w Bełżcu. Następnie przeszliśmy "trasą śmierci", prowadzącą do miejsca, w którym znajdowała się komora gazowa. Na końcu stanęliśmy przed monumentalną ścianą zapisaną setkami imion pomordowanych tutaj ludzi.
Dzisiejszy teren muzeum obozu to jeden wielki symboliczny pomnik, którego znakiem szczególnym są rozrzucone po wielkim placu kamienie żużlowe, które w słoneczne, gorące dni, nagrzewają się, dając wrażenie "żaru spalanych ciał" setek tysięcy (ok. 600 000) ofiar. Wokół placu biegnie chodnik z umieszczonymi na nim nazwami miast i miejscowości, z których pochodziły ofiary nazistów.
Jedynymi autentycznymi pozostałościami z czasów funkcjonowania obozu były podkłady kolejowe, służące hitlerowskim katom jako "ruszty" do palenia zwłok zamordowanych.
W końcu nadszedł czas na powrót do Tarnowa, jednak droga powrotna nie była nudna, ponieważ obejrzeliśmy kolejny film pt. "Pociąg życia" w reżyserii Radu Mihaileanu.
Na miejscu czekała na nas niespodzianka w postaci książki "Wspomnienia ocalone z ognia", będącej częścią realizowanego projektu, którą otrzymaliśmy od pracowników tarnowskiego muzeum.

Sylwia Kras 1TE

Sonderkommando Belzec der Waffen-SS, Belzec

Sonderkommando Belzec der Waffen-SS, Belzec - pod taką nazwą funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku hitlerowski obóz zagłady, położony na obrzeżach wsi Bełżec, nieopodal linii kolejowej Lublin-Lwów.
Obóz w Bełżcu nadal pozostaje słabo poznanym obozem, gdyż nie zachowały się archiwalia i dokumentacja obozowa. Znanych jest wiele relacji świadków, jednak tylko nieliczne są cytowane w literaturze. W tym miejscu powstał obóz dla likwidacji Żydów skupionych w gettach Polski południowo-wschodniej. Cały obóz zbudowany został na planie prostokąta o wymiarach około 275 m x 263 m. Otoczony był kilkoma rzędami drutów kolczastych. Jeszcze do tego od strony torów kolejowych były one zasłonięte drzewami. Znajdowały się tam 3 wieże wartownicze, wystawione na rogach i jedna pośrodku. Niestety ucieczka z takiego obozu była niemożliwa, ponieważ według nazistowskiego planu Żydzi mieli przeżyć tam zaledwie kilka godzin, nieliczni zaś maksymalnie do trzech miesięcy, pracując w komandach obsługujących obozową machinę śmierci, by potem podzielić los ofiar.
Idąc długim i wąskim, wrzynającym się w zbocze korytarzem, mając po bokach piętrzące się coraz wyżej nagie, surowe ściany, pośród gęstniejącego mroku, odnosi się wrażenie zapadania w nicość niepamięci, w którą hitlerowcy chcieli wepchnąć naród żydowski. Poczuliśmy "oddech" historii w miejscu, w którym dokonała się Zagłada około 600 000 istnień ludzkich. Nisza Ohel sprawia przytłaczające wrażenie. Setki imion wypisanych na czarnej ścianie uświadamiają ogrom tej nazistowskiej zbrodni. Podobnie nazwy miejscowości, miejsca pochodzenia ofiar, wypisane w językach jidysz i polskim na biegnących wokół placu obozu betonowych schodach.

Paulina Pyrczak 1TE
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy