Gazeta (NIECODZIENNIK – Gazeta informacyjno-kulturalna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie, nr 15, egzemplarz bezpłatny, nakład 800 szt.) wydana została pod patronatem dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa.
Gazetka mogła ukazać się dzięki współfinansowaniu przez Urząd Miasta Tarnowa, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Nakład został rozprowadzony w 64 placówkach oświatowych miasta Tarnowa (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, Młodzieżowy Dom Kultury, ogniska pracy pozaszkolnej, PWSZ w Tarnowie). Ponadto cześć nakładu trafiła do bibliotek publicznych, do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Urzędu Miasta Tarnowa oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
Celem zamieszczonych artykułów w NIECODZIENNIKU było przedstawienie zapisu autentycznych przeżyć i emocji naszych młodych autorów w czasie podróży po miejscach związanych z kulturą, tradycją i religią narodu żydowskiego a także po miejscach pamięci zagłady Żydów na ziemiach naszej małej Ojczyzny. Podróże realizowane były w ramach programu edukacyjnego „Przywróćmy pamięć”.
Jako opiekunowie byliśmy świadkami przeżyć i wzruszeń tych młodych ludzi związanych z odkrywaniem historii, kultury i tragedii naszych żydowskich braci. Prosimy, więc wszystkich, którzy zechcą zapoznać się z treścią gazety o nie ocenianie tych tekstów tylko pod kątem ich wartości literackiej, czy historycznej, ale skupienie się przede wszystkim na bijącej z nich wrażliwości płynącej z serc młodych ludzi. Teksty nauczycieli uczących w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie, pracownika Muzeum Okręgowego w Tarnowie i zaproszonych gości niech pozostaną uzupełnieniem i tłem istoty tego wydawnictwa.
Gazetka ma ponadto charakter edukacyjny, gdyż zawiera informacje, mapy, zdjęcia, spostrzeżenia młodych ludzi, które można wykorzystać na zajęciach historii prowadząc lekcje z zakresie II wojny światowej a w szczególe nazizmu, holocaustu.
Redaktor naczelny: Józef Parys, zastępca red. nacz.: Paweł Stanek
Projekt graficzny i druk: Firma PULS
Konsultacja historyczna: Janusz Kowal, Józef Parys, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Zdjęcia, mapy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Zespół: mgr Józef Parys, mgr Paweł Stanek, dr Janusz Kowal, dr Paweł Juśko, mgr Janusz Kozioł – dział historii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Anna Klęk – III PE, Nina Pańkowska – II LO, Karolina Serwińska – II LO, Alan Lachowicz – I LO, Mateusz Tęcza – I LO, Dominika Siemko – II LO, Paulina Pyrczak – I TE, Sylwia Kras – I TE.
Nakład: 800 szt.
Gazetka do pobrania do druku w celach edukacyjnych na stronie http://www.pamiec.fodz.pl w działaniach uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie w ramach programu edukacyjnego „Przywróćmy pamięć” edycji 2008/2009, www.zseg.tarnow.pl, www.muzeum.tarnow.pl.
mgr Józef Parys