home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2009-01-27 Tarnów. Wycieczka z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania pod D.H. MAX o godz: 720 rano, skąd wyruszyliśmy w podróż busem. Po przyjeździe odwiedziliśmy takie miejsca jak: Dom Kultury mieszczący się w budynku należącym dawniej do „Sokoła”, Izbę Pamięci Żydów, czyli małą synagogę, synagogę, cmentarz żydowski oraz Publiczne Gimnazjum nr 2. Po tych miejscach oprowadzał nas pan Paweł Chojnowski miejscowy nauczyciel oraz dyrektor Domu Kultury.

Najciekawszym miejscem, jakie zobaczyliśmy była synagoga, w której zobaczyliśmy szczątki pięknych malowideł i ciekawych inskrypcji. Synagoga ta została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku według projektu żydowskiego architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Głównym fundatorem był Ajzyk Stern. Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu. Zaraz po wojnie gruntownie została odnowiona, dzięki funduszom jednego z mieszkańców Dąbrowy – Golda. W latach 1936 – 1937 przeszła generalny remont pod nadzorem Doroty Mertz z Tarnowa, podczas którego dobudowano do fasady w miejsce drewnianej konstrukcji, wielki, trójkondygnacyjny krużganek. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, następnie urządzili w niej magazyn, który funkcjonował do 1970 roku. Po zakończeniu wojny miejscowi Żydzi modlili się początkowo w przedsionku, a następnie około 1950 roku urządzili skromny dom modlitwy. Mała synagoga funkcjonowała do końca lat 60. Wtedy to pozostali Żydzi przenieśli się do małej bożniczki przy ulicy Daszyńskiego.

Po zakończeniu wycieczki byliśmy bardzo zadowoleni, zobaczyliśmy interesujące miejsca, które upamiętniały życie i tragedię Dąbrowskich Żydów. Wyjazd był bardzo ciekawy czekamy na taki następny.

Anna Kras 3 TE


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy