home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2009-03-11 Współcześni - nieobecnym. Cmentarz żydowski w Żarkach koło Częstochowy

Kolejna grupa młodzieży z naszej szkoły odwiedziła miejsce spoczynku tysiaca Żydów w miejscowości niedaleko Częstochowy-Żarki.Historia tego miasta związana jest z mniejszością żydowską.Celem naszej wizyty była żydowska nekropolia.To trzeci przystanek na szlaku żydowskim Żarek.

Obecnie przy ulicy Górki znajduje się stary cmentarz, data jego powstania jak też likwidacji pozostaje nieznana. Obecnie teren kirkutu stanowi pusty teren, na którym niezachowały się żadne widoczne nagrobki, ale pod powierzchnia gruntu znajdują się szczątki pochowanych na cmentarzu osób.Dlatego też chwila refleksji nad przemijaniem i kruchością życia jest szczególnie ważna.
Nowy cmentarz żydowski połozony jest przy ulicy Polnej.Załozony został w 1821 roku i zajmuje 1,5 hektara nieogrodzonej powierzchni, na której do dzisiaj zachowało się ponad 700 nagrobków. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1835 roku.W 2004 roku z pomocą pracowników Uniwersytetu Jagielońskiego przeprowadzono inwentaryzacje kirkutu.

Do naszych czasów zachowało się około 700 nagrobków, w całości lub szczątkowych formach. Widać stojące i powalone stele-macewy, groby tumbowe i obramowane, resztki obelisków - z piaskowca, wapienia, granitu, betonu, nie zachowały się żeliwne.  Młodzież podziwiała  bogatą symbolikę nagrobków. Zwróciła uwagę na niespotykane motyw gwiazdy ośmio- i dwunastoramiennej, liternictwo i zdobienia. Zaciekawiły ją unikatowe inskrypcje hebrajsko-polskie czy te z arabskimi datami. Młodzież przygotowała informacje dotyczące tradycji chowania zmarłych w kulturze żydowskiej.

Referat zamieszczamy w dziale moje pliki


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy