home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2009-03-25 Będzin- Gimnazjum nr 3 -Wystawa podsumowująca projekt

W ramach projektu stworzono wystawę "Śladami Rutki Laskier", na którą składa się prezentacja multimedialna o historii Holocaustu i dziejach Rutki, występ uczniów - w tym dziewczynki, która czytała fragmenty pamiętnika - oraz wystawa zdjęć. Na zdjęciach przedstawiono miejsca w Będzinie związane z Rutką Laskier - 14-letnią Żydówką, która zginęła w Auschwitz, a tutaj w czasie wojny, w getcie, pisała pamiętnik.

Podczas wycieczek śladami dziewczynki młodzież uwieczniła również na fotografiach miejsca związane z życiem i kulturą Żydów będzińskich. Według zwiedzających wystawę najbardziej wzruszające były listy, które uczestnicy projektu napisali do Rutki po lekturze jej dziennika.

Zwiedzający otrzymali ulotkę z informacjami o założeniach projektu "Przywróćmy pamięć", o celu wystawy, o postaci Rutki Laskier, o Będzinie - mieście z żydowskimi tradycjami, o Gimnazjum nr 3 , którego budynek przed II wojną światową był siedzibą żydowskiej szkoły.

Goście zostali również poczęstowani przygotowanymi przez uczniów i ich rodziców ciasteczkami królowej Estery.

Projekt realizowany był pod kierunkiem Agaty Durbacz, nauczyciela historii, oraz Izabeli Tumas, bibliotekarza szkolnego.

Nasze przedsięwzięcie zostało dostrzeżone przez lokalną prasę. 13 marca 2009 r. w dodatku lokalnym "Będzin" do "Polska Dziennika Zachodniego" został umieszczony artykuł pt. "Rutka była taka jak oni".


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy