home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2009-05-21 Będzin. Ukryty pamiętnik z czasu Zagłady.

Nasze kino, pamiętające doskonale poprzedni wiek, kino naszych rodziców i dziadków, stało się świadkiem ważnego wydarzenia. To nie był zwykły seans filmowy. 

UKRYTY PAMIĘTNIK HOLOCAUSTU

oryginal_pamietnika_rutka_400_01

Byliśmy dumni, że mogliśmy obejrzeć premierę filmu dokumentalnego BBC w będzińskim kinie "Nowość" zainspirowanego pamiętnikiem 14-letniej Żydówki Rutki Laskier, która mieszkała w naszym mieście do 1943 roku.

 

Na uroczystej premierze byli: Stanisława Sapińska, która przechowała pamiętnik, David Peleg, ambasador Izraela w Polsce i Anne Hall, konsul generalny USA.

 - Opis dorastania Rutki w tych wyjątkowych czasach i zdjęcia, na których pokazane są tysiące jej rodaków, uświadamiają, że takich jak ona, młodych chłopców i dziewcząt, którzy swoją młodość przeżywali w tragedii, były tysiące. Ten film to przypomina - powiedział ambasador Dawid Peleg.

„Pamiętnik Rutki Laskier” – nasza lektura na taśmie filmowej 

kino3_400

Tak rozpoczęło się nasze spotkanie z historią. Historią inną niż ta wykładana w szkole, czy ta z kart szkolnych podręczników. Prawdziwa historia napisana ręką 14-letniej będzińskiej Żydówki, a opowiedziana przez telewizję BBC.

Nasze wrażenia… 

Marta: Ten film nauczył mnie jeszcze większej tolerancji. Nie można tylko patrzyć na siebie, gdyż historia naszej małej ojczyzny jest bardzo ważna. My przecież chodzimy po tych samych ulicach, na których Rutka zostawiła swój ślad.

Sylwia: Myślałam, że to będzie film fabularny. Gdy okazało się, że to dokument… Nie mogłam przez cały dzień zapomnieć o tym, co zobaczyłam.

Natalia: Poznaliśmy historię Rutki, o której nie wiedzieliśmy. Śmierć dziewczynki była inna niż myśleliśmy. Nie zginęła w komorze gazowej. To choroba ją zabiła. Chciała rzucić się na druty, prosiła koleżankę o pomoc… Wywiozła ją na taczce. Przecież Rutka była młodsza od nas!

Nicole: Dobrze, że film nie był emitowany we współczesnym multipleksie. Stare będzińskie kino wtopione w klimat. Szkoda, że tylko raz BBC pozwoliło na projekcję. Wszyscy uczniowie będzińskich szkół powinni poznać tę historię.

Agnieszka: Doskonałe połączenie archiwalnych filmów i fotek z Będzina lat wojny.

Sonia:Czułyśmy się wyróżnione. Ten film powinien iść w telewizji ogólnopolskiej. Nasza rodaczka. Jestem oburzona, że świat wie a Polska nie. Nie chce nam się wierzyć, że historia Rutki nie jest znana w naszej ojczyźnie.

Dorkas: Ambasador Izraela powiedział, że Będzin ma specjalne miejsce w jego sercu. Był tu wielokrotnie i zawsze chętnie wracał. Obiecał przecież, że będzie szukał dla Będzina miasta partnerskiego. Przecież „Pamiętnik Rutki Laskier” jest w Izraelu.

kino1_400


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy