home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2009-06-07 Kielce. Skończyliśmy Makietę!

Uczestniczymy w projekcie „Przywróćmy pamięć”. Pierwszy raz, kiedy to przygotowywaliśmy „Przewodnik po żydowskich Kielcach” był w roku 2007. W zeszłym roku szkolnym zajęliśmy się pogłębianiem naszej wiedzy o wielokulturowej historii naszego miasta z uwzględnieniem historii kieleckich Żydów. W oparciu o materiały z Archiwum w Kielcach opracowaliśmy  historię szkolnictwa żydowskiego i organizacji młodzieżowych działających w naszym mieście. Jak się okazało to był dopiero dobry początek. Nasze tegoroczne przedsięwzięcie przewidywało stworzenie makiety getta kieleckiego dużych rozmiarów z uwzględnieniem pewnych szczegółów architektury oraz najważniejszych budynków „tamtych Kielc”. Tegoroczny skład grupy zaangażowanej w realizację projektu to: Aneta Aleksandrowicz-Błaszyk (opiekun), p .Marzena Piotrowska, Asia Król (dokumenty i tworzenie makiety), Martyna Socha (tworzenie makiety),Bartłomiej  Makowiecki(prace przy makiecie),Olga Bisaga(makieta),Mateusz Młynarczyk i Adrian Stokowiec(zbiór informacji),Tomasz Detka(opracowanie broszury), Anna Winiarska, Paulina Konieczna, Kinga Drożdzal, Paula Malarz(książka kucharska),Ola Karcz i Sandra Kundera(projekt jarmułka).

 Getto kieleckie  - krótka historia….

Pierwsze getto na terenach okupowanej przez Niemców Polski utworzono w październiku 1939 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

 

W przedwojennych Kielcach prawie co trzeci mieszkaniec był pochodzenia żydowskiego. Wraz z wkroczeniem okupanta niemieckiego na tereny miasta społeczność żydowska zaczęła być prześladowana i ograniczano jej swobodę przemieszczania. Getto zostało utworzone 31 marca 1941. Składało się z getta dużego (na mapce kolor czerwony) oraz małego (niebieski). Początkowo migracja z getta była możliwa, ale szybko uległo to zmianie. Na jednej z ulic objętych przez duże getto znajduje się dziś nasza szkoła-Gimnazjum Integracyjne nr 4 . W czasach

istnienia getta, na terenie przeznaczonym dla 15 tys. Ludzi przebywało 30 tys. Żydów. Dzienna racja żywieniowa zawierała ½ litra zupy oraz 25 dag chleba .Niemcy przemianowali nazwy ulic w getcie, nadając im ośmieszające nazwy: ulica Dąbrowska została ulicą Figowego Liścia, Jasna-Zaśniedziałą ,Kozia-Mojżesza, Nowy Świat-Aarona, Pocieszka-Trefną ,Przecznica- Jojnego, Szydłowska-Czosnkową, Targowa-Izaaka, Wąska-Rabinów.

W Kwietniu 1941 roku przybywa transport Żydów z Wiednia, warunki życia pogarszały się z dnia na dzień.

Getto ogrodzone było płotem z desek i drutu kolczastego. Zabroniono zgromadzeń i modlitw. Synagogę przerobiono na magazyn .Latem 1942 roku wiadomo było ,że Niemcy dążą do wyniszczenia ludności żydowskiej, docierają do Kielc informacje o Treblince.

Likwidacje getta zaplanowano dokładnie, teren podzielono na trzy strefy .Akcja rozpoczęła się 20 sierpnia 1942 roku o 4 rano. Pierwszego dnia wywieziono do Treblinki 6 tys osób,22 sierpnia kolejne 6 tysięcy ,zamordowano 500osób na terenie getta, 23 sierpnia zamordowano wszystkich pensjonariuszy domu starców,24 sierpnia-trzeci transport 7tys Żydów do Treblinki…W dniach likwidacji zamordowano około 1200 osób. Kieleckie getto przestało istnieć..

30 sierpnia 1942 roku utworzono obóz przy ulicy Jasnej i Stolarskiej, istniał do maja 1943 roku. Wojnę i okupację przetrwało zaledwie 500osób, w tym około 200 kielczan.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy