Uczestniczymy w projekcie „Przywróćmy pamięć”. Pierwszy raz, kiedy to przygotowywaliśmy „Przewodnik po żydowskich Kielcach” był w roku 2007. W zeszłym roku szkolnym zajęliśmy się pogłębianiem naszej wiedzy o wielokulturowej historii naszego miasta z uwzględnieniem historii kieleckich Żydów. W oparciu o materiały z Archiwum w Kielcach opracowaliśmy historię szkolnictwa żydowskiego i organizacji młodzieżowych działających w naszym mieście. Jak się okazało to był dopiero dobry początek. Nasze tegoroczne przedsięwzięcie przewidywało stworzenie makiety getta kieleckiego dużych rozmiarów z uwzględnieniem pewnych szczegółów architektury oraz najważniejszych budynków „tamtych Kielc”. Tegoroczny skład grupy zaangażowanej w realizację projektu to: Aneta Aleksandrowicz-Błaszyk (opiekun), p .Marzena Piotrowska, Asia Król (dokumenty i tworzenie makiety), Martyna Socha (tworzenie makiety),Bartłomiej Makowiecki(prace przy makiecie),Olga Bisaga(makieta),Mateusz Młynarczyk i Adrian Stokowiec(zbiór informacji),Tomasz Detka(opracowanie broszury), Anna Winiarska, Paulina Konieczna, Kinga Drożdzal, Paula Malarz(książka kucharska),Ola Karcz i Sandra Kundera(projekt jarmułka).
Getto kieleckie - krótka historia….
Pierwsze getto na terenach okupowanej przez Niemców Polski utworzono w październiku 1939 roku w Piotrkowie Trybunalskim.
W przedwojennych Kielcach prawie co trzeci mieszkaniec był pochodzenia żydowskiego. Wraz z wkroczeniem okupanta niemieckiego na tereny miasta społeczność żydowska zaczęła być prześladowana i ograniczano jej swobodę przemieszczania. Getto zostało utworzone 31 marca 1941. Składało się z getta dużego (na mapce kolor czerwony) oraz małego (niebieski). Początkowo migracja z getta była możliwa, ale szybko uległo to zmianie. Na jednej z ulic objętych przez duże getto znajduje się dziś nasza szkoła-Gimnazjum Integracyjne nr 4 . W czasach
istnienia getta, na terenie przeznaczonym dla 15 tys. Ludzi przebywało 30 tys. Żydów. Dzienna racja żywieniowa zawierała ½ litra zupy oraz 25 dag chleba .Niemcy przemianowali nazwy ulic w getcie, nadając im ośmieszające nazwy: ulica Dąbrowska została ulicą Figowego Liścia, Jasna-Zaśniedziałą ,Kozia-Mojżesza, Nowy Świat-Aarona, Pocieszka-Trefną ,Przecznica- Jojnego, Szydłowska-Czosnkową, Targowa-Izaaka, Wąska-Rabinów.
W Kwietniu 1941 roku przybywa transport Żydów z Wiednia, warunki życia pogarszały się z dnia na dzień.
Getto ogrodzone było płotem z desek i drutu kolczastego. Zabroniono zgromadzeń i modlitw. Synagogę przerobiono na magazyn .Latem 1942 roku wiadomo było ,że Niemcy dążą do wyniszczenia ludności żydowskiej, docierają do Kielc informacje o Treblince.
Likwidacje getta zaplanowano dokładnie, teren podzielono na trzy strefy .Akcja rozpoczęła się 20 sierpnia 1942 roku o 4 rano. Pierwszego dnia wywieziono do Treblinki 6 tys osób,22 sierpnia kolejne 6 tysięcy ,zamordowano 500osób na terenie getta, 23 sierpnia zamordowano wszystkich pensjonariuszy domu starców,24 sierpnia-trzeci transport 7tys Żydów do Treblinki…W dniach likwidacji zamordowano około 1200 osób. Kieleckie getto przestało istnieć..
30 sierpnia 1942 roku utworzono obóz przy ulicy Jasnej i Stolarskiej, istniał do maja 1943 roku. Wojnę i okupację przetrwało zaledwie 500osób, w tym około 200 kielczan.