home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2008-11-07 Tarnów. Konferencja i warsztaty.

 

Celem zajęć było zainspirowanie i przygotowanie nauczycieli i uczniów do podejmowania działań na rzecz aktywnego upamiętnienia ofiar nazizmu oraz miejsc związanych z historią i zagładą Żydów w środowisku lokalnym.

Szkoły tarnowskie, szkoły naszego regionu realizują od lat różnego rodzaju projekty i zajęcia poświęcone historii i kulturze Żydów.

W części pierwszej warsztatów chcieliśmy  pokazać dokonania poszczególnych szkół.

W dniu 6.11.2008 r.  zobaczyliśmy  reprezentacje szkół:

- II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie

- Gimnazjum nr 11 im. R. Brandstaettera w Tarnowie

- Zespołu Szkół nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

oraz Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie II LO pod kierownictwem  mgr Barbary Poręby. Przedstawili swoją prezentację multimedialną na temat działań o tematyce żydowskiej podjętych przez społeczność ich szkoły w ostatnich latach.

Następnie uczniowie Gimnazjum nr 11 w Tarnowie pod opieką mgr  Moniki Gdowskiej przedstawili fragment inscenizacji teatralnej  poświęconej patronowi szkoły Romanowi Brandstaetterowi. Inscenizację uzupełnia prezentacja multimedialna dotycząca tej  znanej tarnowskiej  postaci.

Jako kolejni swoimi osiągnięciami pochwalili się uczniowie Zespołu Szkół nr. 2  z Dąbrowy Tarnowskiej pod  kierunkiem mgr Jolanty Klimek zaprezentowali przygotowane materiały oraz prezentację multimedialną na temat projektów o tematyce żydowskiej przez nich wykonanych i organizowanych w ostatnich latach.

Na zakończenie uczniowie Gimnazjum nr.2 w Tarnowie realizujący projekt edukacyjny: „Przywróćmy Pamięć. Historia i losy tarnowskich Żydów” zaprosili zebranych państwa do obejrzenia krótkiej inscenizacji pt: „Dzieci – ofiary Holokaustu”.

Jej celem było upamiętnienie najmłodszych ofiar nazizmu i Holocaustu.

Inscenizacji towarzyszyła prezentacja multimedialna prezentująca autentyczne, archiwalne zdjęcia przedwojennego Tarnowa i tarnowskich Żydów. Prezentacja nosi nazwę: "Ulica Żydowska była nas po brzegi…".

Po zakończeniu prezentacji zaprosiliśmy zebranych do krótkiego spaceru  przedwojenną ulicą Żydowską w Tarnowie. W tym celu poprosiliśmy o przejście do sali obok, w której w formie ekspozycji i prezentacji przywrócono na moment przedwojenną ulicę Tarnowa. 

Uczniowie klas III c i III a Gimnazjum nr 2 wraz z nauczycielami historii (mgr Jolanta Klimek, mgr Marta Sak), plastyki i techniki (mgr Teresa Czerkas, mgr Urszula Stanaszek- Błaszczyk) oraz p. mgr Adamem Dudkiem przygotowali rekonstrukcję ulicy Żydowskiej.

Wzdłuż ścian ustawiono stragany, na których umieszczono informacje i eksponaty dotyczące poszczególnych sfer życia, kultury i religii żydowskiej.

 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy