23 października odbyły się VII Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie. Część pierwsza, która odbyła się w Pałacu Mieroszewskich, rozpoczęła się targami projektów edukacyjnych, w trakcie których goście oraz uczestnicy mogli zwiedzać wystawę zdjęć Będzina z 1939 roku.
W dalszej części nastąpiło rozstrzygniecie konkursu genealogicznego „W poszukiwaniu korzeni”, a zaraz po tym, wszyscy zostali zaproszeni do udziału w warsztatach edukacyjnych poświęconych pamięci żołnierzom 11 Pułku Piechoty i 23 Pułku Artylerii Lekkiej.
Po części oficjalnej przyszedł czas na grę terenową przygotowaną przez trzy będzińskie szkoły: - SP nr6 (p. Agata Dworniczak), - SP nr11 (p. Anita Palimąka), - Gimnazjum nr 3 (p. Izabela Bugdoł).
Zadanie pierwsze, które odbyło się w miejscu, gdzie w Będzinie stała stara synagoga, sprawdzało wiedzę uczestników o żydowskich symbolach religijnych. Następnie wszyscy przeszli pod kościół p.w. Świętej Trójcy, gdzie pod tablicą upamiętniająca księdza Zawadzkiego, który uratował Żydów ze spalonej przez Niemców synagogi, odczytano fragmenty tych tragicznych wydarzeń. Natomiast zadaniem uczniów było udzielenie precyzyjnych odpowiedzi związanych z usłyszanymi wspomnieniami. Trzecie zadanie odbyło się w miejscu upamiętniającym tych wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. W tym miejscu uczniowie oglądając stare pocztówki mieli ustalić zmiany w terenie oraz wykazać się wiedzą historyczną. W drodze do starych koszar wojskowych wszyscy zatrzymali się przy tablicy poświęconej 40 mieszkańcom Będzina zabitym przez Niemców. Zadanie czwarte dotyczyło historii koszar i jednostek wojskowych tam stacjonujących. Na zakończenie zwycięzcy gry otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy pamiątkowe.