home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-01-15 Będzin. Gra terenowa

23 października odbyły się VII Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie. Część pierwsza, która odbyła się w Pałacu Mieroszewskich, rozpoczęła się targami projektów edukacyjnych, w trakcie których goście oraz uczestnicy mogli zwiedzać wystawę zdjęć Będzina z 1939 roku.

W dalszej części nastąpiło rozstrzygniecie konkursu genealogicznego „W poszukiwaniu korzeni”, a zaraz po tym, wszyscy zostali zaproszeni do udziału w warsztatach edukacyjnych poświęconych pamięci żołnierzom 11 Pułku Piechoty i 23 Pułku Artylerii Lekkiej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na grę terenową przygotowaną przez trzy będzińskie szkoły:
- SP nr6 (p. Agata Dworniczak),
- SP nr11 (p. Anita Palimąka),
- Gimnazjum nr 3 (p. Izabela Bugdoł).

Zadanie pierwsze, które odbyło się w miejscu, gdzie w Będzinie stała stara synagoga, sprawdzało wiedzę uczestników o żydowskich symbolach religijnych. Następnie wszyscy przeszli pod kościół p.w. Świętej Trójcy, gdzie pod tablicą upamiętniająca księdza Zawadzkiego, który uratował Żydów ze spalonej przez Niemców synagogi, odczytano fragmenty tych tragicznych wydarzeń. Natomiast zadaniem uczniów było udzielenie precyzyjnych odpowiedzi związanych z usłyszanymi wspomnieniami. Trzecie zadanie odbyło się w miejscu upamiętniającym tych wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. W tym miejscu uczniowie oglądając stare pocztówki mieli ustalić zmiany w terenie oraz wykazać się wiedzą historyczną. W drodze do starych koszar wojskowych wszyscy zatrzymali się przy tablicy poświęconej 40 mieszkańcom Będzina zabitym przez Niemców. Zadanie czwarte dotyczyło historii koszar i jednostek wojskowych tam stacjonujących. Na zakończenie zwycięzcy gry otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy pamiątkowe.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy