home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-02-06 ZSEG w Tarnowie. Spotkanie z byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau

Wszystkich ogarnęło zadowolenie, ale i wielkie zainteresowanie spotkaniem z świadkami historii. Przecież to prawdziwi bohaterowie, który zdołali przeżyć koszmar obozowego życia.

Kiedy około godziny 13.00 dotarliśmy do Sali Lustrzanej, która była już po brzegi wypełniona przez najważniejsze osoby w mieście. Cała uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia prowadzącego, który pokrótce zapowiedział, czego mamy się spodziewać po dzisiejszym spotkaniu. Następnie głos zabrał prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Stanisław Skrzypek, który powiedział m.in.: Bank z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau wydał limitowaną kolekcję monet upamiętniającą to wydarzenie.

Następnie głos zabrał prezydent miasta Tarnowa Ryszard Ścigała. Powiedział nawiązując do miejsca prezentacji monet: Tarnów na to wyróżnienie zasługiwał. Nasze miasto nieprzypadkowo stało się miejscem prezentacji monet. To właśnie z Tarnowa wyjechał 14 czerwca 1940 r. pierwszy transport złożony z więźniów przebywających w miejscowym więzieniu. Tarnowski dworzec był niemym świadkiem, gdy 728 osób wyruszało na śmierć.

Następnie z rąk prezesa NBP pamiątkowe monety odebrali byli więźniowie obozu, a także przedstawiciele rodziny (syn i córka) rotmistrza Witolda Pileckiego organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau.

Wreszcie nadszedł czas na to, na co wszyscy czekali. Krótkie wspomnienia Augusta Kowalczyka znanego aktora byłego więźnia o numerze obozowym 6804 wzruszyły i poruszyły nas wszystkich. Usłyszeliśmy również hymn więźniów z Auschwitz-Birkenau MODLITWĘ OBOZOWĄ wykonaną przez ucznia szkoły muzycznej. Na zakończanie spotkania została wykonana pamiątkowa fotografia.

Mateusz Bogacz IV TG


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy