home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-06-13 Uczniowie z Radomia w Muzeum Regionalnym w Iłży

W dniu 29 kwietnia 2010 roku uczestniczyliśmy w wycieczce do Iłży. W Muzeum Regionalnym zwiedziliśmy ekspozycję judaików. Muzeum gromadzi przedmioty związane z kulturą żydowską oraz obrazy o tematyce żydowskiej. Dominują obiekty związane z kultem religijnym. Podziwialiśmy m.in. Torę w tzw. sukience, menorę, balsaminki, pucharki, kubeczki i kieliszki kidduszowe.

Tora to zwój pergaminowy, na którym spisane jest ręcznie przez specjalnego pisarza pierwszych pięć ksiąg Biblii, wchodzących w skład Tanachu (tzw. hebrajskiej Biblii). Zwój (rodał) Pięcioksięgu Mojżeszowego nawinięty jest na specjalne drewniane drążki i używany wyłącznie w synagodze. Do jego przechowywania służy specjalna skrzynia (szafa ołtarzowa) zw. Aron Ha-Kodesz. Wyjmowany on jest z niej tylko na czas odczytywania. Zwój od zewnątrz osłaniany jest pewnego rodzaju pokrowcem ("sukienką", "koszulką"). Rimonim stanowi zwieńczenie drążków (ece chaim), na które nawija się zwój Tory. Jad używany jest podczas publicznego czytania zwojów Tory. Ze względu na wymóg biegłego i bezbłędnego odczytywania tekstu oraz zakaz pomagania sobie palcem, często stosowana, gdyż pozwalała śledzić odczytany wers. Wskazówka zakończona jest ozdobą w kształcie dłoni z wyprostowanym palcem wskazującym. Menora jest siedmioramiennym kandelabrem i symbolem Izraela. Ten ozdobny świecznik był używany przez Żydów w Przybytku i Świątyni Jerozolimskiej. Według tradycji symbolizuje on krzew gorejący, który zobaczył Mojżesz na górze Synaj. Menora jest najważniejszym symbolem narodu żydowskiego. Balsaminka to pojemnik, w którym przechowywane są różnego rodzaju wonności. Pojemniki te przybierają różnorodne kształty. Często spotyka się balsaminki o przedstawieniach architektonicznych, np. w formie wieżyczek, ale zdarzają się także formy bardziej oryginalne. Wykonywane były w warsztatach rosyjskich, austro-węgierskich i polskich. Pucharki, kubeczki i kieliszki kidduszowe są to charakterystyczne przedmioty żydowskiego kultu domowego (np. używane przy błogosławieństwie wina) i sprawowanego w świątyni. Wykonywane były przeważnie ze srebra, niekiedy złocone w warsztatach warszawskich lub moskiewskich.

Kiddusz - specjalna modlitwa i ceremonia mająca na celu uświęcenie szabatu i świąt. Recytowany jest on nad kubkiem wina tuż przed posiłkiem w wigilię święta.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy