home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-11-15 Ziębice. Śladami Żydów Ziębickich

W październiku br. uczniowie z klas I c oraz II a Gimnazjum Publicznego w Ziębicach wraz z wychowawcami przystąpili do VI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć" organizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Nadrzędnym celem programu jest zapoznanie z historią i tradycjami żydowskimi, a także przywracanie pamięci o dziedzictwie żydowskim.
Do tegorocznej edycji programu przystąpiło zaledwie 46 szkól z całej Polski, w tym tylko cztery szkoły z Dolnego Śląska. Wśród tych czterech dolnośląskich placówek jest nasze gimnazjum. Swój projekt ziębiccy gimnazjaliści nazwali „Śladami Żydów ziębickich".
W ramach inauguracji programu „Przywróćmy Pamięć” gimnazjaliści odwiedzili cmentarz żydowski w Ziębicach oraz udali się na wycieczkę do Wrocławia.
Dnia 29.10.2010r.uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. A. Przybył, p. M. Śledź oraz p. M. Szczepanowskim wybrali się do Wrocławia, by zapoznać się z miejscami, związanymi z kulturą żydowską.

Wyprawa rozpoczęła się od wizyty we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem. Naszym przewodnikiem był pan Jerzy Kichler z wrocławskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Przewodnik pokazał nam Dom Modlitw, opowiadał o historii judaizmu, omówił najważniejsze żydowskie święta i symbole religijne. Pan Kichler zaprezentował nam także Torę wyjaśnił, jak wielkie znaczenie ma ona dla Żydów.

Następnie udaliśmy się do wnętrza synagogi i to, co ujrzeliśmy było naprawdę imponujące. W tym olbrzymim obiekcie jednocześnie może zmieścić się nawet kilkaset osób. To szczególne miejsce dla społeczności żydowskiej przeszło gruntowny remont i niewątpliwie znów stało się ozdobą Wrocławia. Synagoga Pod Białym Bocianem obecnie jest nie tylko miejscem praktyk religijnych, ale to także ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne wystawy, koncerty, występy teatralne oraz spotkania.

W trakcie naszej wizyty w synagodze mieliśmy okazję zwiedzenia wystawy zatytułowanej „Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”. Poza wieloma faktami historycznymi na temat Żydów dowiedzieliśmy się też wielu ciekawostek o tym narodzie. W czasie, gdy przebywaliśmy na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem spotkaliśmy panią Bente Kahan - norweską piosenkarkę i aktorkę żydowskiego pochodzenia, która obecnie jest jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Pani Kahan założyła we Wrocławiu Fundację Bente Kahan, której głównym zadaniem jest przedstawienie żydowskiej kultury i historii szerszej publiczności. Po krótkim spotkaniu z żydowską artystką i wielu pamiątkowych zdjęciach, pani Kahan zaprosiła nas na  Wrocławskie Dni Wzajemnego Szacunku.

Po tym niezwykle interesującym spotkaniu z kulturą żydowską udaliśmy się do Muzeum Miejskiego, by oglądnąć wystawę pt. „1000 lat Wrocławia”. Dowiedzieliśmy się m. in. jak kiedyś żyli wrocławianie, czym handlowano w średniowiecznym Wrocławiu, co do tego miasta przywiózł Pablo Picasso oraz jak wyglądało przedwojenne Breslau. Na wystawę składa się ponad 1,5 tys. eksponatów od najstarszych dokumentów, wykopalisk po unikalne dzieła sztuki, porcelanę, meble,  przedmioty powszechnego użytku, stare i nowe fotografie, pamiątki z czasów wojny i przemian ustrojowych w naszym kraju.  
Dla nas, ziębiczan, niezwykle interesująca była historia Żyda, Juliusza Schottländera, który urodził się w Ziębicach. Dowiedzieliśmy, iż Schottländer był kupcem i inwestował w przemysł – budował młyny, cukrownie; założył również Park Miejski w Ziębicach.

Wystawę zamyka ogromne lustro, w którym odbijają się postacie zwiedzających, ponieważ  to oni tworzyli część historii i będą ją tworzyć dalej. W trakcie zwiedzania wystawy „1000 lat Wrocławia” my też poczuliśmy, że mamy wkład w powstawanie najnowszej historii stolicy Dolnego Śląska.

Ostatnim punktem naszej piątkowej wyprawy była wizyta na wrocławskim Starym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej, uznawanym za jedyne we Wrocławiu muzeum plenerowe. Na cmentarzu żydowskim spoczywa wiele wybitnych postaci, a także ci, którzy zmarli nagle we Wrocławiu i tu zostali pochowani. Wraz z przewodnikiem odnaleźliśmy grób rodzinny Schottländerów, o historii których słyszeliśmy w Muzeum Miejskim. Wspólnie odczytywaliśmy napisy na płytach nagrobnych; usłyszeliśmy ponadto wiele interesujących informacji o Żydach, ich tradycjach i historii.

Podczas całodniowej wycieczki wiele osób robiło zdjęcia pamiątkowe. Uczniowie i opiekunowie z zaciekawieniem słuchali niezwykłych historii o ludziach oraz ich życiu. Dla większości z obecnych wyprawa ta była pierwszym, tak bliskim, kontaktem z judaizmem, który pozwolił w pewnym stopniu zbliżyć się do tej religii i zrozumieć zachowania oraz stosunek Żydów do życia.  


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy