home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-11-21 Uczniowie z Namysłowa na cmentarzu żydowskim w Miejscu - 4.11.2010.

4 listopada 2010 roku uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie uczestniczyli w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na cmentarzu żydowskim w Miejscu, którym opiekują się po raz czwarty z rzędu w ramach projektu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego „ Przywróćmy pamięć”.

Gośćmi uroczystości byli: Naczelny Rabin Wrocławia Izaak Rappaport, wicestarosta powiatu namysłowskiego Sławomir Hinborch, wójt gminy Świerczów Andrzej Gosławski dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie Jacek Pietroszek , przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Michta, mieszkańcy Miejsca oraz uczniowie naszej szkoły. Osobami prowadzącymi ceremonię byli: Paulina Kwiatkowska ( klasa III LM), Kevin Migała ( II TOT) oraz deklamujący wiersze Damian Orzeł (III LM).

Tablica informuje w trzech językach: polskim, niemieckim i hebrajskim o historii dawnej Gminy Żydowskiej w Miejscu oraz o dziejach cmentarza. Została ona ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Namysłowie, które finansuje również dojazdy uczniów „Rolnika” do kirkutu.

W części oficjalnej głos zabrał rabin Rappaport, dziękując uczniom za cenną inicjatywę i wkład pracy wniesiony w porządkowanie żydowskich grobów. Następnie odmówił on kadisz – modlitwę za zmarłych, którzy spoczywają na cmentarzu w Miejscu. W uroczystości głos zabrali także Sławomir Hinborch i Andrzej Gosławski, którzy podziękowali uczniom za cenną inicjatywę opieki nad najstarszą nekropolią ziemi namysłowskiej.

Warto dodać, że kirkut istnieje już od około 240 lat, choć najwięcej macew pochodzi z XIX wieku. W Miejscu, które do 1813 roku posiadało prawa miejskie mieszkała bardzo liczna grupa społeczności żydowskiej, która miała własną synagogę oraz rabina. Jej znaczenie zmalało w drugiej połowie XIX wieku, a miejscową gminę podporządkowano w 1860 roku kahałowi w Namysłowie.

Chcielibyśmy podziękować mieszkańcowi Miejsca, absolwentowi naszej szkoły Piotrowi Machyni, który od czterech lat nieprzerwanie wspiera nas przy pracach na cmentarzu. Opiekunami uczniów biorących udział w projekcie FODŻ są Andrzej Michta i Tomasz Soja.
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy