home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-12-08 Czerwionka. Warsztaty historyczne poświęcone 65. rocznicy Marszu Śmierci

2 października 2010 roku przeprowadzone zostały w Książenicach, dla grupy ponad 60 uczniów Gimnazjum nr 4 z Czerwionki, warsztaty historyczne poświęcone Marszowi Śmierci, jaki przeszedł przez tą śląską wieś w styczniu 1945 roku. Od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już 65 lat. Młodzież biorąca udział w tej lekcji historii w terenie, złożyła z godnie z żydowska tradycją na mogile pomordowanych więźniów kamienie. Po raz pierwszy mogliśmy obok więziennych numerów, przeczytać imiona i nazwiska pomordowanych, widniejące na płycie nagrobnej. Dowiedzieliśmy się, że w zbiorowej mogile leżą obok siebie ludzie różnych narodowości i wyznań.

Dla wszystkich uczestników był to wzruszający moment, bowiem dzięki staraniom wielu szlachetnych ludzi przywrócono ofiarom nazistowskiego reżimu tożsamość i godność. Młodzież czwartego Gimnazjum już po raz piąty z rzędu przybyła do Książenic by wspólnie odtworzyć tamte tragiczne wydarzenia. Inspirowani lekturą - relacji więźniów, którzy uciekli z transportu, wędrowaliśmy leśnymi ścieżkami książnickiego lasu.

Po zakończeniu części historycznej, pani Aneta Jaworska - nasza biolożka, oprowadziła pierwszoklasistów trasą ścieżki ekologicznej poświęconej funkcjom lasu. Na zakończenie naszej wyprawy, korzystając z uroków jesiennego słońca, urządziliśmy wspólne grillowanie pod okiem opiekunów.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy