home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2011-04-29 Czerwionka. Podsumowanie projektu

Sprawozdanie z publicznego przedstawienia rezultatów projektu edukacyjnego„Tanecznym krokiem hory w poszukiwaniu zaginionego świata.”Realizowanego w Zespole Szkół nr 3, Gimnazjum nr 4 w Czerwionce.

Dane ogólne:
a) czas trwania projektu: od 05.11.2010-28.02.2011
b) termin prezentacji projektu- 15 marca 2011 r
c) miejsce prezentacji projektu: Zespół Szkół nr3, Gimnazjum nr 4- sala 76
d) formy prezentacji projektu: pokaz wokalno-taneczny, kreacja aktorska, wystawka prac, prezentacje multimedialne,  strona internetowa projektu: http://www.gimnazjum4czerwionka.republika.pl/projket1.html
e) udział członków zespołu realizującego projekt- wszyscy uczniowie zapisani do projektu
f) odbiorcy projektu: uczniowie ZS nr 3 i innych szkół, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie parafii wyznaniowych w tym: rzymsko-katolickich, ewangelicko-augsburskich i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Katowic.

15 marca 2011 r. w historii naszej szkoły okazał się dniem szczególnym, bowiem mieliśmy okazję jako społeczność szkolna, gościć w swoich progach niecodziennych gości na niecodziennym spotkaniu. Po trzynastu tygodniach ciężkiej pracy, zespół młodzieży z klas drugich zaprezentował środowisku lokalnemu - wybrane elementy z projektu edukacyjnego „Tanecznym krokiem hory w poszukiwaniu zaginionego świata.”

Za pomocą artystycznych środków wyrazu, jego uczestnicy musieli wejść w tajemniczy „jidysze welt”, żydowski świat wycinanki, nigunów, i tradycyjnej hory. Wybrać z niego kilka elementów i zaprezentować je społeczności lokalnej. Przed projektem postawiliśmy kilka zadań do realizacji. Chcieliśmy ukazać fragmenty obszaru kultury, tradycji i religii żydowskiej w oparciu o taniec, śpiew czy tradycyjną kuchnię żydowską. Budowaliśmy postawy tolerancji i zrozumienia dla odmiennej kultury, tradycji. Stawialiśmy pytania i poszukiwaliśmy odpowiedzi. Wszystko to w ciekawej dla odbiorcy formie. Na potrzeby projektu powołano pięć grup problemowych. Zadania realizowane były w formie warsztatów.   

Zaproszeni goście obejrzeli już wypracowane efekty. Dziewczęta z grupy tanecznej, stylizowane na wizerunek sefardyjskich Żydówek, w strojach i barwach tak charakterystycznych dla Lewantu, błyszczącego złotem i biżuterią, zatańczyły w układzie hory do dwóch melodii żydowskich. Tańce przeplatały pieśniami śpiewanymi z wdziękiem i prostotą w języku hebrajskim, jidysz czy polskim: Hava nagila, Sznirele perele, Az der rebe..., czy Jedzie Mojszele. Grupa śpiewacza musiała sobie poradzić z wieloma trudnościami przy wykonaniu swojego zadania,  trzeba było bowiem opanować trudny język tekstów pieśni: jidysz, czy hebrajski, ich wymowę.

Wiele satysfakcji młodzieży przyniosły warsztaty plastyczne, podczas których wykonano wiele pięknych wycinanek żydowskich czy też masek na święto Purim. Każdy warsztat został poprzedzony wykładem wprowadzającym do zagadnienia.   

Najtrudniejsze zadanie do realizacji miała grupa aktorska. Musiała zapoznać się z postaciami niewiast występującymi w Torze. Z ich grona wybrać trzy postacie i przygotować na ich temat kreację aktorską. Gdy z dźwiękami melodii żydowskiej do sali wkroczyła dumna Sara, córka Teracha (w wykonaniu Izabeli Szkatuły) sala zamarła. Podobnie było z kolejną bohaterką Deborą, graną przez Anię Sobik. Dzięki jej talentowi poczuliśmy, jak wielki ciężar obowiązków spoczął na barkach tej dzielnej kobiety. Była przecież sędzią w najtrudniejszym dla narodu żydowskiego czasie. Jednak najwięcej emocji wzbudziła trzecia postać –Judyta. Nie przesadzę, jeśli powiem, że została zagrana wspaniale. Pełne wyczucie roli, wielkie emocje i niezwykła pasja- oddały koloryt Judyty-  pogromczyni Holofernesa ( w tej roli Maryna Baryś). 

Z zaproszonych gości przybyli: pani Małgorzata Marciniak Dyrektor ZS nr 3, Przewodniczący GWŻ w Katowicach Włodzimierz Kac i pan Roman Urbańczyk Dyrektor Biura KZK GOP, rabin Górnego Śląska –Yehoshua Ellis z małżonką, ks. proboszcz Henryk Reske – z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Czerwionce, pani Aneta Jaworska ( Instytut Pamięci Narodowej). Urząd Gminy i Miasta reprezentowali w swej osobie pan Andrzej Raudner- zastępca burmistrza GiM Czerwionka-Leszczyny oraz pan Marek Profaska-przewodniczący RM w Czerwionce-Leszczynach.

Rebecyn Raissa Ellis wygłosiła wykład pt: „Halacha i obyczaj- kobieta w judaizmie.”, podczas którego mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się współczesnym kobietom wyznającym judaizm- tym bardzo ortodoksyjnym jak i bardziej liberalnym. Szczególne żywe zainteresowanie wśród zebranych pań wywołał komentarz dotyczący spisywanej intercyzy przedmałżeńskiej - ketuby, chroniącej interesy żony w małżeństwie.  
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy