home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2011-11-03 Poznań, ZSE. Spotkanie z Panią Alicją Kobus

SZALOM !!!!Takimi słowami przywitała nas w czwartek 3 listopada Pani Alicja Kobus – przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Słowo Szalom w języku hebrajskim  oznacza „pokój wam”. Na Panią Alicję czekała klasa 3a, która od września realizuje projekt „Przedsiębiorcy żydowscy w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku”. Spotkanie odbyło się w iście domowej atmosferze. Był więc przepyszny placek drożdżowy i budyniowiec przygotowany przez dziewczyny.

Mieliśmy okazję poznać historię życia naszego gościa. Pani Alicja podzieliła się z nami nie tylko opowieścią ale przyniosła z sobą również zdjęcia i filmy. Teraz już wiemy jak skomplikowaną sprawą jest np. przejście na judaizm, czym jest TEFILIN i TALIT, w jaki sposób Żydzi obchodzą święta oraz jak ciekawy pod względem geografii i różnorodności etnicznej jest Izrael. Ogromne wrażenie zrobiła na nas pamiątka rodzinna - film  z tradycyjnego ślubu żydowskiego. Zobaczyliśmy więc oryginalną ceremonię a dodatkowo huppę, tańce i śpiewy.

Nasz gość przybliżył nam również nieznaną historię miasta Poznania związaną z miejscem szczególnie ważnym dla Żydów – cmentarzem na którym spoczywa Akiba  Eger - jeden z najwybitniejszych rabinów wszech czasów.  Uświadomiło to nam jak ciekawym miastem jest nasz Poznań oraz w jaki sposób historia miasta przez wieki wpływała na jego wielokulturowy wymiar. Pani Alicjo, spotkanie z Panią było dla nas cennym doświadczeniem za które bardzo dziękujemy!
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy