Zimowe zdjęcia z cmentarza żydowskiego wykonane przez uczestnikow projektu z I LO w K-Koźlu 2007-01-27
W pierwszy dzień ferii część naszej grupy odwiedziła żydowski cmentarz w Sławięcicach; więcej »
|
Projekt G-4 - Śladami Żydów na Górnym Śląsku- wyróżniony! 2007-01-27
30.11.2006 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli"WOM" w Katowicach odbyła się konferencja- "Edukacja kulturowa dzieci i młodzieży szkolnej-znaczenie i zobowiązania w kontekście problemów oraz wyzwań lokalnych i globalnych", zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. W czasie spotkania zaprezentowano najlepsze WebQuesty poświęcone edukacji międzykulturowej. Wśród prelegentów znalazł się również zespół realizujący projekt "Śladami Żydów na Górnym Śląsku z Gimnazjum nr 4 w Czerwionce-Leszczynach. więcej »
|
I LO z K-Koźla we wrocławskiej Gminie Żydowskiej 2007-01-25
W zeszłym tygodniu odwiedziliśmy Gminę Żydowską we Wrocławiu. więcej »
|
'W świetle szabasowych świec' 2007-01-24
Zachęcamy uczniów do szerokiego udziału w naszym projekcie - tę piękną gazetkę wykonały Dominika, Kasia i Kama z klasy Ic liceum w Kędzierzynie-Koźlu. więcej »
|
Tu mieszkamy i tu się uczymy - teren przy Szkole Podstawowej w Miedznie 2007-01-23
|
Dokumentacja ewidencyjno-fotograficzna cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. 2007-01-21
Dokumentacja ewidencyjno-fotograficzna cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. Opracował K. Głębocki więcej »
|
Najlepszy reportaż o tematyce Holokaustu. 2007-01-20
W styczniu 1945 roku mieszkańcom Czerwionki, Leszczyn ukazał się straszliwy widok: kolumna ludzkich cieni w pasiakach w eskorcie essesmanów,gnanych na zachód, żebrzących o łyk wody i kawałek chleba. Wieść o transporcie z Auschwitz rozeszła sie lotem błyskawicy, wielu z więźniów uciekło, chroniąc się w leszczyńskich domach.Od tamtych wydarzeń minęło 62 lata. Autorzy projektu: Śladami Żydów na Górnym Śląsku, postawili uczniom G-4 w Czerwionce-Leszczynach zadanie związane z tamtymi wydarzeniami. więcej »
|
Wieczorek żydowski w Łęcznej 2007-01-17
|
Wieczorek żydowski w Łęcznej - za kulisami... 2007-01-17
|
"Tu kiedyś stała bóżnica z ptasią dzwonnicą topoli..." 2007-01-12
"Tu kiedyś stała bóżnica z ptasią dzwonnicą topoli..." Część druga.
Zapomniane synagogi w Wysokiem Mazowieckiem. Autor K. Głębocki
więcej »
|
"Tu kiedyś stała bożnica z ptasią dzwonnicą topoli..." 2007-01-11
"Tu kiedyś stała bóżnica z ptasią dzwonnicą topoli..." (Jerzy Ficowski, Egzekucja pamięci) Zapomniana, drewniana bóżnica w Wysokiem Mazowieckiem. – autor K. Głębocki więcej »
|
Śladem Żydów w Czerwionce w oparciu o wspomnienia W. Szewczyka-rozstrzygnięcie konkursu 2007-01-07
14 grudnia 2006 roku w Gimnazjum nr 4 w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie)rozstrzygnięto konkurs plastyczny: Śladem Żydów w Czerwionce w oparciu o wspomnienia W. Szewczyka.W konkursie udział wzięli uczniowie klas trzecich i drugich. Prace nagrodzone i wyróżnione zawisły w szkolej galerii. więcej »
|
"Az der rebe tantst..."-warsztaty taneczne w G-4 w Czerwionce-Leszczynach 2007-01-06
Od września 2006 roku w Gimnazjum nr 4 w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie)realizowany jest projekt: \\\\"Śladami Żydów na Górnym Śląsku. .? (www.republika.pl/zydzigornyslaskwq). W ramach projektu powołane zespoły uczniowskie, poznając historię, religię i tradycje Żydów z Górnego Śląska realizują swoje pasje: plastyczne, wokalne, historyczne, teatralne jak i taneczne. więcej »
|
Konkurs na ulotkę 2007-01-05
Z radością donosimy, iż jury konkursu na najlepszą ulotkę promującą wielokulturowość wybrało ulotkę "Bircza. Trzy kultury, trzy narody, trzy religie", przygotowaną przez Marcelinę Żołyńską z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Birczy. Wyróżnieniami zostały nagrodzone prace Pauliny Rubczewskiej z Zespołu Szkół w Narewce, Patrycji Wąsali z Gimnazjum w Staszowie i Beaty Kubiszyn z Gimnazjum w Lubaczowie. Serdecznie dziękujemy autorom wszystkich wspaniałych prac nadesłanych na nasz konkurs i zapraszamy do galerii. więcej »
|
Śladami Żydów na Górnym Śląsku- Oskar Troplowitz wynalazca z Gliwic 2007-01-05
Od września 2006 roku w Gimnazjum nr 4 w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie) realizowany jest projekt: "Śladami Żydów na Górnym Śląsku. -Web Quest" W ramach projektu poszczególne grupy badawcze realizują postawione im zadania. więcej »
|
Drewniane domy na ul. Bóżnicznej. 2007-01-05
Widoczne na zdjęciu drewniane domy stanowiły własność Polaków. Dom po prawej stronie należał do rodziny Harmaszów, natomiast po lewej zamieszkiwali Włodarczykowie, którzy grunt pod jego budowę kupili od braci: Lejby i Mordki Lererów w 1932 r. Na 10 domostw lokowanych w tej części ulicy Bóżnicznej, do 1925 r. tylko 3 gospodarstwa należały do Polaków. więcej »
|
Ulica Bóżniczna. 2007-01-05
Ulica Bóżniczna zmieniła swój wygląd po II wojnie światowej, ponieważ większość drewnianych domów żydowskich zdemontowano. Wygląd i klimat tej uliczki podziwiać i odnaleźć można w jej współczesnej zabudowie, powstałej w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Widoczne na tym zdjęciu budynki zamieszkiwane były przed II wojną światową przed Żydów. W domu położonym na szczycie tzw. ,,Psiej Górki" (na zdjęciu w drugim planie) mieściła się szkoła dla żydowskich chłopców. więcej »
|
Łęczyńska synagoga z XVII w. 2007-01-05
Perspektywa ulicy Bóżnicznej roztacza widok na wschodnią ścianę synagogi.Widoczny w pierwszym planie drewniany dom pamięta czasy sprzed II wojny światowej. więcej »
|
Uliczki Łęcznej w 2006 roku. 2007-01-05
Łęczna do lat siedemdziesiątych XX wieku była małym miastem, w którym żyło około 1500 mieszkańców. Decyzja o budowie Lubelsko-Chełmskiego Zagłębia Węglowego w Bogdance sprawiła, że serce miasta przeniesiono na łęczyńskie przedmieście. Stare Miasto z handlowymi rynkami, małymi zakładami rzemieślniczymi powoli zaczęło upadać. Kamieniczki z końca XIX wieku, małe drewniane domki, duże domy zajezdne nie wytrzymały konkurencji z nowoczesnymi blokami. Starzy własciciele łęczyńskich kamieniczek w Rynku w większości zginęli w czasie II wojny światowej a nieuregulowane sprawy własności uniemożliwiają remont zabytkowej części miasta. więcej »
|