home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

BĘDZIN - Zespół Szkół nr 1

linia


Kim jesteśmy

BĘDZIN - Zespół Szkół nr 1

Co robimy w ramach projektu

Projekt: XIXwieczny kirkut na Górze Zamkowej w Będzinie

Uczniowie MZS nr 1 w Będzinie postanowili otoczyć opieką istniejącym do dziś cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie. Jest on jedynym ocalałym, z trzech niegdyś istniejących będzińskich kirkutów. Pierwszy z nich powstał w średniowieczu tuż za ówczesnymi murami miasta. Ten istniejący do dziś powstał jako drugi w roku 1831. Trzeci powstał pod koniec XIX wieku.

Trochę informacji o cmentarzu

Cmentarz znajduje się na północnym, stromym zboczu góry. Obecnie porośnięty jest lasem. Część macew obsunęła się w dolne partie cmentarza. Większość kamiennych płyt jest poprzewracana, wiele istnieje tylko we fragmentach.
Pośrodku cmentarza znajdował się ohel, po którym do dziś pozostały jedynie fragmenty fundamentów. Nie da się stwierdzić, czyj grób znajdował się w środku. Być może znanego będzińskiego rabina Jakuba Natana, zmarłego w roku 1834.
W czasie inwentaryzacji cmentarza odkryto 805 macew lub ich fragmentów, kilka najstarszych ma datę roczną 1831. Część cmentarza jest zasypana gruzem z kopanych w czasie II wojny światowej tuneli pod Górą Zamkową

Dlaczego cmentarz?

Mijamy obojętnie ślady przeszłości, naszej i naszego miasta. Leciwe, zaniedbane, opuszczone, mające już lata świetności dawno za sobą. Dopiero pamięć o nich przywraca im znaczenie, pozwala zrozumieć i docenić własne dziedzictwo. Tylko rzetelna wiedza historyczna oraz poznawanie lokalnej tradycji budują w młodych ludziach trwałe więzy z miejscem urodzenia i zamieszkania.

Jak realizują swój projakt?

Uczniowie będzińskiej szkoły wspólnie ze swoimi nauczycielami Marcinem Lazarem i Jackiem Pasierbem już blisko 2 lata opiekują się cmentarzem żydowskim w Będzinie.
W każdym sezonie przynajmniej dwa razy sprzątają cmentarz (na wiosnę i na jesień), oczywiście zgodnie z wytycznymi Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy.
Raz w roku nowi uczestnicy projektu biorą udział w pokazie multimedialnym „Będzin przez wieki”, podczas którego prezentowana jest przeszłość Będzina uwieczniona na starych fotografiach. Następnie organizują warsztaty na Górze Zamkowej, prowadzone przez pracownika Muzeum Zagłębia w Będzinie Pana Jarosława Krajniewskiego, podczas których uczniowie uczą się odczytywać napisy z macew.

zajęcia na będzińskim cmentarzu- Zajęcia w synagodze Mizrachi, i nowo odkrytej kolejnej synagodze w tzw. Bramie Zukermana (wiecej TU ).
- Warsztaty multimedialne, kultura zwyczaje i tradycje świąteczne w Judaizmie
- Porządkowanie cmentarza.
- Warsztaty "Pamiętnik Rutki Laskier" (więcej TU )
- Organizacja Konferencji Regionalnej, połączonej z obchodami IV Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie.

» powrót

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy