home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

LUBACZÓW - Gimnazjum nr 1 im. S. Inglota

linia


Kim jesteśmy

LUBACZÓW - Gimnazjum nr 1 im. S. Inglota

Co robimy w ramach projektu

Projekt: Na straży pamięci
W projekcie lubaczowskiego Gimnazjum nr 1 biorą udział uczniowie I – III klasy, którzy wspólnie ze swoim nauczycielem postanowili zająć się lubaczowskim cmentarzem żydowskim. W listopadzie 2005 uczniowie byli na cmentarzu żydowskim w Lubaczowie. Na początek realizacji projektu postanowili zająć się usunięciem napisów z muru otaczającego cmentarz. Rozpoczęli między innymi starania, by uzyskać wszelkie potrzebne zgody i wytyczne, by odnowić bramę cmentarza. Planują ją odczyścić i pomalować na czarno. Poniżej zdjęcia bramy cmentarnej:

Niedawno Lubaczów odwiedził rabin Edgar Gluck, który poprosił młodzież biorącą udział w programie i opiekuna - p. Zenona Swatka - o zlokalizowanie dwóch miejsc pochówków w sowieckich rowach przeciwczołgowych (Linia Mołotowa) w rejonie wsi Dachnów. Tam hitlerowcy w 1943 r. przewieźli ciała pomordowanych na cmentarzu w Lubaczowie i tam też pędzili kolumny żywych osób i rozstrzeliwali. Pochowanych jest tam ponad 2000 Żydów. Rabin chciałby upamiętnić te miejsca i oznaczyć. Pan Swatek odszukał już wiadomości o tym zdarzeniu w ZBoWiD i będzie zamieszczał informacje na stronie zydzi.lubaczow.pl.

Na tej stronie można znaleźć także więcej informacji o działaniach młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie. Między innymi zdjęcia z inscenizacji obchodów Chanuki oraz zdjęcia starych hebrajskich ksiąg, które odnalazł na stychu jeden z uczniów Gimnazjum. Wszystkie te wiadomości znajdują się w dziale "Konkurs 2005/2006". Zapraszamy!

Oto kilka zdjęć z inscenizacji Chanuki (więcej na zydzi.lubaczow.pl)
» powrót
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy