home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

CZĘSTOCHOWA - Gimnazjum nr 15

linia


Kim jesteśmy

CZĘSTOCHOWA - Gimnazjum nr 15

Co robimy w ramach projektu

Projekt: "Cmentarz żydowski w Częstochowie na tle dziejów miasta"

Uczniowie z Gimnazjum nr 15 im. S. Banacha w Częstochowie pracują nad projektem który nazwali "Cmentarz żydowski w Częstochowie na tle dziejów miasta".

Nadesłane teksty (w formacie PDF):
» Wizyta na cmentarzu żydowskim - maj 2006
» Sprawozdanie z działań uczniów w maju 2006
» Wizyta na cmentarzu żydowskim - kwiecień 2006
» Dzieje cmentarza żydowskiego w Częstochowie

Sprawozdanie z zimowej wizyty na cmentarzu żydowskim w Częstochowie przy ulicy Złotej

Dnia 27.11.2005 roku odwiedziliśmy zabytek kultury żydowskiej jakim jest Cmentarz znajdujący się przy ulicy Złotej. Celem tej wyprawy było rozpoznanie terenu oraz sprawdzenie stanu nagrobków . Po krótkim obejściu cmentarza byliśmy nim zafascynowani. Widok obrośniętych bluszczem drzew, oraz obrośnięte mchem macewy wywarły na nas ogromne wrażenie. Stan wielu nagrobków pozostawia wiele do życzenia. Nadszarpnięte wiekiem miejsca pochówku są popękane, a napisy mało czytelne. Nieliczne zachowały stan sprzed wielu lat.
Dojście do cmentarza nie jest w dobrym stanie, gdyż leży on w odległym miejscu od centrum, oraz znajduje się na terenie huty. Prowadzi do niego jedynie most kolejowy przez który dosyć często przyjeżdżają pociągi wiozące materiały do przedsiębiorstwa.
Cmentarz Żydowski w Częstochowie został założony w 1799 r. Jest on czwartym pod względem wielkości cmentarzem w Polsce. Na powierzchni 8,5 hektara zachowało się do dziś około dwóch tysięcy nagrobków, z których najstarszy pochodzi z początku XIX wieku. Na niektórych mogiłach zachowały się kolorowe polichromie. Na owym cmentarzu znajduje się pomnik wzniesiony na zbiorowym nagrobku rozstrzelanych Żydów z getta częstochowskiego w 1943 roku. Drugi pomnik został wzniesiony ku czci poległych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Wizytę tę mogliśmy uznać za udaną, gdyż mieliśmy szansę obejrzenia stanu, w jakim znajdują się nagrobki, oraz poznać odległą część naszego miasta. Określiliśmy również zakres naszych prac porządkowych zaplanowanych na wiosnę.


Zdjęcia z zimowej wizyty na cmentarzu:
» powrót
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy