Jesteśmy grubi i jesteśmy chudzi. Ładni i brzydcy. Blondyni, szatyni, rudzi. Punki, hipsterzy, nawet raperzy. Jest Honorata, Doanata, Hildegarda, Kunegunda. Nawet Bożydar, Laurencjusz czy inny Dobromir. Wszystkie to odmiany społeczności Sienia. Henia-Sienia, Sienkiewicza.
Pan Henryk Sienkiewicz - znany we Wrześni z liceum o stuletniej już tradycji - gromadzi, jak na moje bystre oko, kilkanaście jednostek super-wrażliwych, jednostek chętnych, by chłonąć jak ściereczki marki Jan Niezbędny to, co najpiękniejsze w kulturze narodu żydowskiego.
Nie ma co owijać w bawełnę, bo szkoda bawełny: jesteśmy z Wrześni, jesteśmy jak Niezbędny Jan, Jan Niezbędny i mamy zajawkę, by zrobić coś fajnego na temat mniejszości żydowskiej w naszym regionie!
Dlaczego realizujemy projekt
Do realizacji tegoż projektu skłoniło nas powiązanie naszego miasta z ludnością żydowską.
Wśród mieszkańców Wrześni do dziś krąży legenda o "kamiennym człowieku".
21 marca 1848 r. w Miłosławiu miały miejsce wystąpienia przeciw Żydom. Zaraz po tych wydarzeniach we Wrześni zaczęli gromadzić się powstańcy. Spore kontrowersje wzbudzał w tym czasie Izraelita Daniel Ehrenfried, który fundował powstańcom wódkę i zapraszał ich do restauracji, a już następnego dnia znajdował się w domu modlitwy, z którego został ostrzelany oddział maszerujący w kierunku Sokołowa. Ehrenfrieda natychmiast zatrzymano i przed doraźnie utworzonym sądem skazano na śmierć. Za wstawiennictwem znanych i szanowanych osób domniemany zdrajca został jednak ułaskawiony. Bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Daniel Ehrenfried po zakończeniu działań powstańczych donosił na aktywnych w działalności patriotycznej Polaków. Wrześnianie uznali go za zdrajcę i postanowili ułożyć na Rynku postać Izraelity.
Obecnie w miejscu, gdzie ułożono wówczas postać z kamieni znajduje się tablica z napisem: "W tym miejscu znajdowała się postać >>człowieka z kamieni<< . Symbolizowała ona Daniela Ehrenfrieda skazanego w 1848 roku na karę śmierci za zdradę kosynierów, ostatecznie ułaskawionego. Kamienną postać ułożyło społeczeństwo Wrześni na wieczną przestrogę".
Co robimy w ramach projektu
Kto nam pomaga
Już w minionym semestrze, czyli w momencie gdy jeszcze nie uczestniczyliśmy w projekcie "Przywróćmy pamięć", księża pracujący w naszej szkole przeprowadzali z nami lekcje o różnych wyznaniach i obyczajach innych kultur i religii. Jedna z takich lekcji była poświęcona judaizmowi. Dzięki niej dowiedzieliśmy się czym dla Żydów jest Tora i miejsce modlitwy. Szczególnie zaciekawiły nas informacje dotyczące kalendarza żydowskiego, w którym pojawiają się święta takie jak: Rosz ha - szanah (Nowy Rok), Szabat, Jom Kippur (Dzień Zadosćuczynienia), Pesach (Pascha - Święto Przejścia Pana), Sukkot (Święto Szałasów lub Namiotów), Brit milah (Przymierze obrzezania), Chanukkah (Święto Poświęcenia lub Święto Świateł). Bardzo cieszymy się, że również na lekcjach możemy zajmowac się tematyką, która bardzo nas interesuje i odkrywać korzenie chrześcijaństwa.