26 kwietnia 2012 roku w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśnikuodbyły się warsztaty w ramach programu Wirtualna Makieta Kraśnika 3D. Program ten realizowany jest w ramach współpracy naszej szkoły z „ Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN” z Lublina. Polega onna stworzeniu wirtualnej makiety przedwojennego Kraśnika przy użyciu programów w technologii 3D.
W powstawaniumakiety uczniom naszej szkoły pomagają graficy komputerowi z Lublina – Emil Majuk oraz Piotr Rząd. Są to pracownicy Ośrodka Brama Grodzka, którzy zaoferowali nam pomoc w odtworzeniu wyglądu przedwojennego Kraśnika. Jest to ważne dla lokalnej społeczności ze względu na upływający czas, który zaciera oryginalny wygląd przedwojennego miasteczka Lubelszczyzny. Kraśnik, podobnie jak kilkadziesiąt innych miasteczek tego rejonu Polski charakteryzował się wielokulturowością, gdzie obok siebie żyłaludność polska, żydowska, prawosławna, jak też unicka. Tworzyło to unikalny w skali europejskiej krajobraz kulturowy.
W wyniku II światowej małe miasta jako forma socjologiczno-przestrzenna, ze specyficznym klimatem kulturowym, przestały istnieć. Pozostały już tylko we wspomnieniach, na starych ilustracjach, fotografiach i kartach literatury. Również zachodzące zmiany okresu transformacji w Polsce przyniosły małym miasteczkomdegradację. Być może jest to ostatni moment na zabezpieczenie jeszcze istniejących w poszczególnych miasteczkach walorów krajobrazu kulturowego, związanego z układem przestrzennym czy też konkretnymi obiektami budownictwa.
Od kilku miesięcy uczniowie „ Liceum Na Górce” zbierali dokumentację w postaci zdjęć, planów zagospodarowania przestrzennego, planów miasta oraz wspomnień mieszkańców Kraśnika. Wiele godzin spędzonych w muzeum, archiwum, rozmowach z mieszkańcami miasta powoli przynosi skutek.
Mamy nadzieję, że już wkrótce dzięki pracy badawczejregionalistówz I LOKraśnik dołączy do miast posiadających własną wirtualną trójwymiarowąmakietę.