W piątek 15 stycznia 2016 r. w naszej szkole gościła ekipa telewizyjna, która nagrywała warsztat realizowany przez naszych uczniów pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”. Zajęcia warsztatowe są elementem projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Wojewódzką Komendę Policji w Olsztynie i Telewizję Polską Oddział Terenowy w Olsztynie w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG) przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nasz szkolny projekt stanowi integralną część większego programu edukacyjnego – Przywróćmy Pamięć. Obecna edycja programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Oba te projekty realizujemy od września 2015 r. w Gimnazjum nr 13.
Zajęcia odbywają się cyklicznie po lekcjach w piwnicy szkolnej, w której mamy robocze pomieszczenie. Ekipa telewizyjna z dziennikarką Anetą Olender nagrała nasze przygotowania do zajęć, a także warsztat i przeprowadziła z uczestnikami krótkie wywiady, pytając o cel i tematykę zajęć oraz wrażenia podczas realizacji projektu. Budujemy makietę obozu i 31 marca 2016 r. w przygotowanej scenografii przedstawimy zaproszonym gościom i uczniom szkoły montaż słowno – muzyczny oparty o materiały archiwalne Muzeum Auschwitz, teksty źródłowe Instytutu Pamięci Narodowej i film dokumentalny TVP.
Nagraniu warsztatów towarzyszyła ekipa szkolnej telewizji. FROG13 to Fabryka Ruchomych Obrazów Gimnazjum nr 13, inaczej mówiąc szkolna telewizja redagowana przez uczniów pod opieką nauczyciela Krzysztofa Legowicza. Cykl „uczymy się przez doświadczenie” umożliwia uczniom podglądanie fachowców w pracy. Gimnazjaliści przeprowadzili wywiad z dziennikarką TVP3, a także z uczestnikami warsztatów, a następnie wysłuchali praktycznych rad od dźwiękowca i kamerzysty. Było to cenne praktyczne doświadczenie. Z ekipą telewizyjną ponownie spotkamy się w marcu na oficjalnej prezentacji projektu. Mam nadzieję, że uczestniczy warsztatów i FROG13 oswoili się nieco z kamerą i czekają na kolejne spotkanie …