„ Każdy naród ma swoją historię, każdy człowiek wyznaje swoją religię...
Wystarczy je tylko poznać, aby odkryć to, co jeszcze nieznane, aby nauczyć się wzajemnego szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka...”
16 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyła się impreza kulturalna pn. „Europa naszym wspólnym domem” przygotowana przez Gimnazjum nr 1 Adama Mickiewicza w ramach realizacji projektu edukacyjnego Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Przywróćmy pamięć” Patronat honorowy nad imprezą objęła Burmistrz Radlina – Barbara Magiera. Na imprezę zaproszone zostały miejscowe władze oraz młodzież radlińskich szkół. Uczestniczył w niej również przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach – Włodzimierz Kac. Uczniowie zaprezentowali rezultaty prac poszczególnych grup zadaniowych m.in. przedstawione zostały bożonarodzeniowe tradycje krajów Unii Europejskiej oraz taniec żydowski nawiązujący do Chanuka – Święta Światła.
Przystępując do projektu „Przywróćmy pamięć” nie mieliśmy żadnych wątpliwości, co do trafności wyboru tej drogi edukacji młodzieży. Odkrywanie dziedzictwa kulturowego poprzez poznawanie historii własnego regionu, odkrywanie śladów tejże przeszłości we własnym regionie – pozwoli młodym ludziom lepiej zrozumieć historyczną przeszłość oraz losy ludzi dotkniętych licznymi tragediami.
Chcemy uczyć się i uczyć innych, wzbogacać wiedzę młodych ludzi na temat różnic kulturowych, po to, aby w pełni czuć się obywatelem Europy, aby stawać się Europejczykiem otwartym i świadomym.
Był to kolejny krok w obchodach Roku Dialogu Międzykulturowego, do którego przystąpiliśmy we wrześniu 2008 roku. Obchody Roku mają na celu: poszanowanie i promocję różnorodności kulturowej, zapewnienie równości szans wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej i przeciwdziałanie dyskryminacji, wsparcie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej oraz budowanie partnerskich relacji z krajami członkowskimi i krajami spoza wspólnoty.