Kolejna grupa młodzieży z naszej szkoły odwiedziła miejsce spoczynku tysiaca Żydów w miejscowości niedaleko Częstochowy-Żarki.Historia tego miasta związana jest z mniejszością żydowską.Celem naszej wizyty była żydowska nekropolia.To trzeci przystanek na szlaku żydowskim Żarek.
Obecnie przy ulicy Górki znajduje się stary cmentarz, data jego powstania jak też likwidacji pozostaje nieznana. Obecnie teren kirkutu stanowi pusty teren, na którym niezachowały się żadne widoczne nagrobki, ale pod powierzchnia gruntu znajdują się szczątki pochowanych na cmentarzu osób.Dlatego też chwila refleksji nad przemijaniem i kruchością życia jest szczególnie ważna. Nowy cmentarz żydowski połozony jest przy ulicy Polnej.Załozony został w 1821 roku i zajmuje 1,5 hektara nieogrodzonej powierzchni, na której do dzisiaj zachowało się ponad 700 nagrobków. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1835 roku.W 2004 roku z pomocą pracowników Uniwersytetu Jagielońskiego przeprowadzono inwentaryzacje kirkutu.
Do naszych czasów zachowało się około 700 nagrobków, w całości lub szczątkowych formach. Widać stojące i powalone stele-macewy, groby tumbowe i obramowane, resztki obelisków - z piaskowca, wapienia, granitu, betonu, nie zachowały się żeliwne. Młodzież podziwiała bogatą symbolikę nagrobków. Zwróciła uwagę na niespotykane motyw gwiazdy ośmio- i dwunastoramiennej, liternictwo i zdobienia. Zaciekawiły ją unikatowe inskrypcje hebrajsko-polskie czy te z arabskimi datami. Młodzież przygotowała informacje dotyczące tradycji chowania zmarłych w kulturze żydowskiej.