Dzień Pamięci Holokaustu jest czczony przez społeczność żydowską jako dzień pamięci i żałoby po 6 milionach Żydów zamordowanych w czasie Shoah.
Sam Marsz Żywych to 3-kilometrowe przejście od Auschwitz do Birkenau, podczas którego w ciszy upamiętniamy wszystkie ofiary Holokaustu. Marsz Żywych, do którego przyłącza się każdego roku tysiące Żydów: nastolatków, dorosłych i ocalonych z całego świata, jest symbolicznym zwycięstwem nadziei wobec doświadczenia tysięcy Żydów, zmuszanych przez nazistów do przebycia całej Europy w przerażającym Marszu Śmierci.
W tym roku 22 Marsz Żywych odbywa się w 65 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Od czasu pierwszego Marszu Żywych w roku 1988 około 150 000 młodych ludzi z całego świata przemaszerowało tę samą trasę łączącą byłe niemieckie obozy zagłady Auschwitz i Birkenau.
I my mieliśmy zaszczyt przejść trasę Marszu w hołdzie tragicznie zamordowanych niewinnych ludzi. W tym roku również uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Udział w tegorocznym Marszu brała młodzież z projektu „Pamięć niedokończona”: Tomasz Tesarski, Paweł Szych, Jacek Fidziński, Łukasz Piluch, Maciej Zymiak (3m), Norbert Olak (2m), Jakub Jóźków, Piotr Kopij, Dominik Stefaniak, Damian Hubisz (2i), Jarek Rydzanicz, Patryk Harendarz, Michał Walochnik, Krystian Machałek, Jakub Grabowski, Grzegorz Dziechciarz, Radek Graczyk, Rafał Kapral (1c) wraz z opiekunami p. Elwirą Maksymów-Michałowską oraz Magdaleną Tojza.