home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Lidzbark, ul. Zieluńska, ul. Kraziewicza, mazowieckie

Cmentarz żydowski w Lidzbarku znajduje się w południowej części miasta, u zbiegu ul. Kraziewicza i ul. Zieluńskiej. Zajmuje działkę na planie zbliżonym do prostokąta o powierzchni około 0,46 – 0,61 ha.

Cmentarz został założony około 1828 r. Znajdował się przy nim dom przedpogrzebowy, w dokumentach archiwalnych nazywany „kostnicą”. Od 1932 r. cmentarz stanowił własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Brodnicy. W 1939 r. jego wartość wyceniono na 5000 zł.

Prawdopodobnie podczas drugiej wojny światowej rozpoczął się proces dewastacji cmentarza, który kontynuowano w kolejnych dekadach. Zniszczeniu uległo ogrodzenie, dom przedpogrzebowy oraz większość nagrobków. Przez cmentarz przeprowadzono naziemny rurociąg ciepłowniczy.  

16 października 1961 r. Minister Gospodarki Komunalnej w następstwie uchwały PMRN w Lidzbarku podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza o powierzchni 6100 m kw.

W wyniku postępowania restytucyjnego 7 października 2013 r. właścicielem cmentarza o powierzchni 4160 m kw. został Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który 9 grudnia 2013 r. przekazał go Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

W obrębie cmentarza znajduje się kilkadziesiąt obmurowań zniszczonych nagrobków. Teren porasta niepielęgnowana roślinność trawiasta, drzewa liściaste i ich samosiejki. Od strony ul. Kraziewicza znajduje się rząd głazów z tablicą informacyjną. Skrajne części cmentarza są wykorzystywane jako miejsca do parkowania.  

Cmentarz nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego, jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

To jeden z ponad 150 cmentarzy, które posiada Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Prosimy, pomóż nam utrzymać to miejsce pochówku Żydów z Lidzbarka. Napisz do nas, aby omówić formę Twojego wsparcia: fodz@fodz.pl. 

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy