home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2019-04-09 BYŁY POLSKI DYPLOMATA NOWYM DYREKTOREM FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, powołana przez Światową Organizację ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWŻ), zawiadamia, że stanowisko dyrektora Fundacji objął pan Piotr Puchta.

Piotr Puchta kieruje działaniami FODŻ zmierzającymi do odzyskania, ochrony i upamiętnienia dziedzictwa kulturowego oraz miejsc ważnych dla społeczności żydowskiej w Polsce oraz do edukowania polskiej młodzieży w zakresie historii Żydów. Sprawuje również nadzór nad postępowaniami restytucyjnymi dotyczącymi nieruchomości należących przed II wojną światową do gmin wyznaniowych żydowskich, w tym szczególnie synagog i cmentarzy. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego działa od roku 2002. Przed wojną w Polsce żyło około 3,3 miliona Żydów. Około 90% z nich zostało zamordowanych w trakcie Holocaustu. Obecną populację społeczności żydowskiej w Polsce ocenia się na 10 tysięcy osób.

Piotr Puchta rozpoczął pracę w Fundacji po ponad 30 latach pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie, w trakcie których specjalizował się w sprawach Bliskiego Wschodu. Przez ostatnie 3 lata pełnił funkcję ambasadora tytularnego w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W minionym okresie pełnił misje na placówkach dyplomatycznych w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, a w latach 2009–2013 był ambasadorem Polski w Egipcie. Od stycznia 2014 do marca 2016 przewodniczył polskiej delegacji biorącej udział w pracach Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). IHRA jest platformą służącą wymianie doświadczeń i dobrych praktyk między przedstawicielami rządów i ekspertami z różnych rejonów świata zajmującymi się promowaniem, rozwijaniem i pogłębianiem wiedzy dotyczącej Holocaustu oraz pamięci Zagłady, a także prowadzi działalność na rzecz realizacji postanowień Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 roku.

„Mam nadzieję, że wiedza pana Puchty pozwoli Fundacji jeszcze lepiej wypełniać jej misję, polegającą na odtwarzaniu i upamiętnianiu życia wspólnoty żydowskiej w Polsce na wielu obszarach, na których dziedzictwo żydowskie wymaga znaczącej ochrony” – oświadczył Gideon Taylor, jeden z dwojga współprzewodniczących Zarządu FODŻ, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora operacyjnego WJRO. „Witamy serdecznie nowego dyrektora w naszej organizacji i liczymy na ścisłą współpracę.”

„To dla mnie zaszczyt, że będę mógł współkierować działaniami organizacji, która realizuje misję ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce” – mówi Piotr Puchta, nowy dyrektor FODŻ. „Wierzę, że troska o tę ważną pamięć pomoże w zbliżeniu do siebie Żydów i Polaków oraz będzie miała istotne znaczenie dla przyszłych pokoleń”.

 

Kontakt dla przedstawicieli mediów:

Lisa Sherman-Cohen                         Eli Bardenstein Gniewomir Zajączkowski                   

 

lisa.sherman-cohen@wjro.org.il  eli.bardenstein@gmail.com  fodz@fodz.pl

+1 646-485-2036                              +972 52-311-2124 +48 22 436 60 00» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Szlak Chasydzki  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy