home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2007-12-12 KRAKÓW. PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ

W ramach programu Przywróćmy Pamięć, 10 grudnia w Krakowie uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Brodach spotkali się z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem.
Oto, jak uczniowie piszą o swoich działaniach i o spotkaniu:"Jednym z punktów naszego działania w ramach projektu jest opracowanie spotkania i wykładu na temat najsłynniejszej przyjaźni XX wieku - przyjaźni Jana Pawła II i Jerzego Klugera, przyjaciela Papieża z Wadowic.

Zbieramy wszelkie ślady tej przyjaźni, dzięki której dialog między chrześcijaństwem a judaizmem zmienił absolutnie bieg historii. Nawiązaliśmy listowny kontakt z mieszkąjacym w Rzymie Jerzym Klugerem. Dzięki Jego osobie, dzięki przyjaźni z Papieżem nawiązane zostały oficjalne stosunki dyplomatyczne między Watykanem a Izraelem w 1993 roku. Jerzy Kluger, inżynier, nieinteresujący się polityką, zaangażowany został w sprawę na szczeblu międzynarodowym. Papież Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii Kościoła, który oficjalnie wszedł do synagogi. Za wszystkimi działaniami stał Jerzy Kluger. Na trzy dni przed śmiercią Papieża był w Watykanie pożegnać się ze swoim przyjacielem.

Świadkiem wszystkich spotkań był Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który zgodził się spotkać z 3 osobową grupą licealistów oraz nami, opiekunami. Spotkanie odbyło się 10 grudnia 2007 o godz 11.30 w Pałacu Biskupim w Krakowie. Mieliśmy przygotowane pytania, na które odpowiedział nam ksiądz Kardynał, życząc powodzenia w realizacji programu. Sekretarz Kardynała udzielił nam sporo informacji o deklaracji Kościoła NOSTRA AETATE, która powinna być znana młodzieży w Polsce przynajmniej na poziomie szkoły średniej.

Spotkanie było urocze: z reguły każdy kto przychodzi w taki dzień coś chce załatwić, prosić o coś. My w pewien sposób cofnęliśmy czas i Ks. Kardynał bardzo ciepło spędził z nami prawie pół godziny. Było to dla każdego z nas wielkie, uczuciowe spotkanie."» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Szlak Chasydzki  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy